Svoj prvi lokal, Bread Club u Trakošćanskoj ulici u Zagrebu, otvorili su 2019. godine i od tada do danas, kada se ponose s njih šest, postali uvjerljivo najpoznatiji brend zanatskih pekarnica u Zagrebu, ali i šire. Nema ljubitelja kiselog kruha koji nije čuo za njihov pšenični Deda kruh, mokar, težak kukuruzni kruh ili meku i laganu focacciu. O Bread Clubu već su ispričane mnoge priče, jer je posljednjih pet godina redao brojne uspjehe, pa smo ovaj put u fokus odlučili staviti ‘samo‘ kruh.
Gledali smo ekipu kako u velikoj proizvodnji oblikuje svaku štrucu, a Andrija Pernar i Darko Kušić, glavni pekari i, uz Anamariju Palić i Zrinku Zajec, vlasnici Bread Cluba, potom su nam demonstrirali i procese skladištenja i pečenja.
"Darko je inače uglavnom zadužen za slatka i slana peciva, a ja za kruh. Smiješno je da sam počeo kao kućni pekar, onako iz zezancije, dva mjeseca prije nego što se otvorio prvi Bread Club, a evo nas sada ovdje", rekao nam je Andrija Pernar i odmah na početku otkrio da mu je njihov kruh s kašom najdraži od svih koje nude.
"Tekstura, okus... sve mi je vrhunsko kad je o tom kruhu riječ. Zanimljivo je da ga je osmislio Darko, i to još na našim počecima. Općenito sve recepture smišljamo zajedno, svatko ima neku ideju, isprobavamo ih i vidimo imaju li smisla. Neki nam uspiju, a neki ne; neki se više svide nama nego kupcima i tako ukrug", rekao nam je nasmijani Andrija. "Domaća publika više voli bijele kruhove. Naš pšenični ‘Deda‘ svima je najdraži, mi smo jednostavno narod bijelog i ne previše kiselog kruha. S druge strane, mi pekari više volimo ove teže i kiselije kruhove."
Budući da su se nedavno preselili u veći proizvodni pogon, ali i otvorili nekoliko novih poslovnica, pitali smo Darka i Andriju koliko je postao posao zahtjevniji.
"Nije. Kad voliš to što radiš, ništa nije teško. Prva smjena kod nas počinje u 4 sata ujutro i do popodnevnih sati sa svime smo gotovi. Kada je velika gužva, primjerice za blagdane, napravimo i do 2000 komada kruha za šest svojih pekarnica, restorane i hotele s kojima surađujemo. Danas je najteže pronaći visoko motivirane ljude s dovoljno želje da shvate cijeli proces pripreme kruha od kiselog tijesta i pohvataju sve korake. To se ne može mjeriti s industrijskom proizvodnjom, jer ovo tijesto treba svaki dan osluškivati, ono voli pažnju i trebaš ga osjetiti", objasnio nam je Darko, koji kao svoj omiljeni kruh u Bred Clubu izdvaja kukuruzni.
"Ali jednom kad se zaljubiš u cijeli proces, povratka nema. Nama je najdraži dio dana kada se peče kruh s kašom. Obavezno odvojimo jedan sa strane, pripremimo blok maslaca i to je stvarno najbolji doručak, a i osjećaj na svijetu", dodao je dobro raspoloženi Bread Clubov duo.
Ovu i druge priče o kruhu, Ani Roš, slastičarkama iz sjene, stažiranju u New Yorku, reportažu s Neretve i sajma čokolade u Amsterdamu čitajte i u aktualnom broju magazina Dobra hrana. Pronaći ga možete na kioscima i boljim supermarketima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....