Točka na i

Anđela Kurilj o Gastronometrou u Istanbulu: ‘Za mene je ovo bilo predivno i nezaboravno iskustvo‘

Pobjednica natjecanja METRO Junior Top Chef nedavno je bila u Turskoj gdje je sa svojim profesorom obišla najveći gastro centar u zemlji, ali i nekoliko nezaobilaznih restorana u Istanbulu

Anđela Kurilj, polaznica Turističko-ugostiteljske škole Split, odnijela je pobjedu na ovogodišnjem natjecanju za METRO Junior Top Chefa, koji je pokrenuo METRO Hrvatska s ciljem osnaživanja kuharske profesije u Hrvatskoj. Naime, suradnja s restoranima i hotelima omogućuje im uvid u potrebe ugostiteljskog sektora, pri čemu je jedan od glavnih izazova nedostatak kvalificirane radne snage. Projekt pruža budućim kuharima priliku da pokažu svoja znanja, upoznaju nove trendove u gastronomiji i unaprijede svoje karijere. Anđela je, stoga, kao pobjednica zaslužila otputovati u Tursku, u Istanbul, gdje se sa svojim mentorom, profesorom kuharstva Nikšom Topićem, upoznala s centrom Gastronometro chefa Maximiliana J. W. Thomaea.

image

Anđela Kurilj s profesorom Nikšom Topićem

Privatni album

Da se trud i volja isplate, pokazala je ova vedra djevojka još početkom godine otkrivši nam svoj put do odabira škole i pobjede u jakoj konkurenciji natjecatelja izbora METRO Junior Top Chef. Tada nam je ispričala kako je prvo jelo koje je napravila bila juha, zatim hrenovke pa krumpiri, a onda su na red došle različite vrste tjestenine. Na selu, dok je baka boravila vani, pokušala je samoinicijativno napraviti púru. Nije uspjela u tome, ali je rezultat bila ukusna juha s kukuruznim brašnom. Tako je i zavoljela kuhanje pa je vrlo rano počela eksperimentirati s jelima. To je i presudilo da kuhanje postane njezin profesionalni izbor pa je i odabir Turističko-ugostiteljske škole bio logičan.

image

Anđela Kurilj u kuhinji Gastornometroa u Istanbulu

Privatni album

Odlazak u Istanbul, gdje je uz centar Gastronometro obišla i nekoliko restorana s Michelinovom zvjezdicom, posebno je se dojmio.

"Kuhinje su strašno velike te sam se prvi put susrela s ovako velikim kuhinjama i režimom rada i rasporeda. Ovdje, naime, za svaku stavku u kuhinji imaju posebnu prostoriju, pa tako ima posebna prostorija za obradu mesa, posebna za ribu, topla i hladna predjela, glavna jela. Imaju i kuhinju u kojoj se samo priprema kebab, a tu je i posebna kuhinja za povrće, pripremu i dezinficiranje namirnica. Prvi put sam se susrela s prostorijom u kojoj se pravi čokolada i - samo čokolada. Bilo mi je, ako tako mogu reći, presavršeno. Fascinantno je vidjeti kako jedan hotel ili veći restoran ima takvu prostoriju iz koje izlaze sve one male fensi čokoladne figurice koje stoje na tortama i desertima, ne mogu vam opisati tu preciznost, te detalje... to me ostavilo bez riječi", opisuje nam Anđela.

image
Privatni album

Osim kuhinja, dojmila je se i njihova opremljenost. "U tim kuhinjama su kuhinjski aparati za svaku potrebu, tako da ovdje ne trebaš razmišljati pri ulasku u kuhinju nedostaje li ti nešto", zaključuje opisujući istanbulski centar Gastronometro kao mjesto na koje na edukacije dolaze svi - profesionalci, amateri, đaci, ali i profesori.

Njezin prvi dan na edukaciji prošao je u najmanju ruku intenzivno.

"Moj prvi dan bio je jako stresan. Bila sam poprilično ukočena i baš me bilo strah. Imala sam toliku tremu da sam doslovno zablokirala kad su mi dali da očistim ribu. Jednostavno nisam znala odakle početi i kako je očistiti, kao da to radim prvi put... no profesor me malo smirio i uspjela sam se "pribrati". Potom smo pravili juhu od raznih vrsta gljiva, filet ribe na grahu, a kao appetizer plodove mora. Desert nam je bio sladoled od gljiva koji sam jela po prvi put u životu i okus mu je bio fenomenalan!", prepričava nam svoje dojmove.

image
Privatni album
image
Privatni album
image
Privatni album
image
Privatni album

Ostatak edukacije Anđela je pripremala tipične turske "meze", kao što je japrak sarma na tradicionalan, ali i moderan način. Nakon ovog praktičnog dijela, na red su došli i istanbulski restorani i hoteli.

"U Turskoj se sve bazira na njihovoj tradicionalnoj kuhinji i sezonskim namirnicama, no nerijetko i u modernijoj izvedbi. Rekla bih da je najčešća namirnica, barem u mom slučaju, bila janjetina, a od povrća gljive i paprika te jako puno začina raznih vrsta", priča nam Anđela koja je ovo iskustvo jedva dočekala podijeliti sa svojom obitelji i najbližim prijateljima. Među njima su svakako oni koji su se najviše radovali njezinom uspjehu - njezina razredna kolegica i prijateljica Ružica, koja se također natjecala u izboru METRO Junior Top Chef, te Anđelina profesorica Elena, koja ju je pratila kroz sva tri kruga natjecanja.

image

U sklopu edukacije u Istanbulu, Anđela je posjetila i restoran Nicole

Privatni album
image

Pored restorana s Michelinovom zvjezdicom, Anđela je zavirila i u kuhinju Four Seasons Hotela u Istanbulu

Privatni album

Kada je pitamo da se osvrne na njihov i naš obrazovni sustav u njenoj profesiji, kaže: "Što se tiče tehnike rada i alata - tu smo skoro pa i isti. Međutim, Turci više vremena posvećuju praktičnom dijelu i praksi. Dakle, ne sjede tri dana u klupama i nemaju praksu samo dva dana u tjednu. Oni rade i zapisuju sve bitno uz rad te tako uče. Smatram da je to puno bolje kako za učenje, tako i za stečeno iskustvo".

Od usvojenih znanja, ističe Anđela još nekoliko njoj novih saznanja: "Naučila sam puno toga o organizaciji i održivom načinu rada, što će uvelike doprinijeti mom radu i karijeri. Okusi njihovih jela su drugačiji jer ne koriste aditive ni dodatke jelima, nego ih pokušavaju balansirati namirnicama. Turci, dakle, imaju 4 okusa - slatko, slano, kiselo i ljuto, i svaki taj okus prezentira jedna namirnica koju dodaju u jelo kako bi nadomjestili to što mu nedostaje. Dojmilo me se i što je kod njih sve domaće. Ovdje restorani imaju svoje vrtove u kojima uzgajaju voće i povrće i smatram da je to još jedan plus".

image
Privatni album

Na kraju nam kaže kako joj je ovaj projekt ostvario san.

"Moj najveći san je bio da posjetim Tursku i to se ostvarilo. Za mene je ovo jedno predivno i nezaboravno iskustvo i preporučila bih svim budućim kuharicama i kuharima da nikad ne odustaju i da se trude, jer se trud i rad stvarno na kraju isplate. To možete vidjeti iz moje cjelokupne priče o školovanju".


Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom METRO Hrvatska

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
20. studeni 2024 10:00