Prati ga zao glas, kometari poput ''Previše se osjeća kvasac!'' ili ''Nikako ne želi lijepo narasti!'' nisu rijetki među kućanicama koje obavezno rade ovu omiljenu slasticu. Ali ne brinite, dizano tijesto nije bauk!
Ako pažljivo pratite recept i pazite na temperaturu u vašoj kuhinji te imate strpljenja, raditi dizano tijesto će vam biti pravi užitak. Zapravo je stvar vrlo jednostavna. Poštujte kvasac pa će i on vas. Volite ga, pa će i on vas. Kad smo osnove rekapitulirali, možemo se baciti na pripremu omiljenih krafni!
Trebat će vam:
2 jaja
1 žumanjak
600 g glatkog brašna
150 ml toplog mlijeka
2 žlice ruma
1 limun
pekmez od marelica
ulje za prženje
Za kvasac:
40 g svježeg kvasca
2 žlice šećera
150 ml toplog mlijeka
Izmiješajte izmrvljeni kvasac, šećer i mlijeko i ostavite desetak minuta na toplom mjestu.
Brašno prosijte, a zatim lagano umiješajte jaja, žumanjak i kvasac. Postupno uz miješanje dodajte mlijeko. Na kraju dodajte rum i naribanu koricu limuna. Tijesto treba dobro izraditi kuhačom ili rukom (20-30 minuta) dok se ne počnu stvarati mjehurići i tijesto odvajati od posude.
Ostavite da se tijesto diže na toplome mjestu dok ne udvostruči volumen (oko jedan sat).
Dignuto tijesto prebacite na pobrašnjen stolnjak, lagano premijesite i pustite da pokriveno odstoji 15-ak minuta.
Zatim ga valjkom razvaljajte na 1 cm debljine, pa izrezujte krugove čašom ili kružnim rezačem (promjera oko 7 cm). Krafne ostavite da se dižu na toplome mjestu 30-ak minuta.
Dignute krafne stavljajte pržiti u veću količinu dobro ugrijanog ulja. Pecite pokrivene dok ne dobiju lijepu boju, a zatim maknite poklopac, okrenite ih i pržite dalje otkrivene dok se ne zarumeni i druga strana. Vadite ih šupljikavom lopaticom i stavljajte na upijajući papir.
Na laganoj vatri rastopite pekmez od marelica s 2 žlice vode i malo ohladite. Vrećicu za ukrašavanje napunite pekmezom i pomoću tankog nastavka stavljajte dio pekmeza u krafne. Pospite krafne šećerom u prahu i poslužite uz topli napitak.
Ako niste znali!
PRVO I OSNOVNO: u prostoriji u kojoj radite ne smije biti hladno jer inače od krafni neće biti ništa.
Kvasac voli sobnu temperaturu. Neka sve namirnice, kao i posude koje upotrebljavate budu sobne temperature.
Dok čekate da se kvasac ''digne'', nipošto ne smijete dodavati masnoće ili sol u njega jer oni sprječavaju aktivaciju kvasca.
Ako koristite mikser, tijesto za krafne mijesite 15 minuta kako bi se svi sastojci dobro povezali.
Tijesto prilikom prvog dizanja možete ostaviti u toploj prostoriji blizu grijanja ili pak u pećnici s odškrinutim vratima na temperaturi 40 – 50 °C.
Krafne se peku sa svake strane minutu i pol do dvije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....