ZLATNI GLOBUSI

Veliki trijumf Netflixa, tek drugi put u povijesti žena odnijela nagradu za najboljeg redatelja

Chloe Zhao, Frances McDormand, Emma Corrin i Sascha Baron Cohen
 AFP, Profimedia
U kategoriji najboljeg filma - mjuzikla ili komedije nagradu je pripala filmu "Borat Subsequent Moviefilm" sa Sachom Baronom Cohenom

Zlatni globus za najbolju dramu pripao je filmu "Nomadland", najbolju komediju filmu "Borat Subsequent Moviefilm", dok je kod televizijskih serija najviše nagrada osvojila Netflixova "Kruna", objavljeno je u nedjelju na virtualnoj dodjeli nagrada.

Ove godine, s obzirom na pandemiju koronavirusa, 78. po redu godišnja dodjela nagrada održana je uglavnom virtualno, a suvoditeljice svečanosti, Tina Fey i Amy Poehler, dodjelu Zlatnih globusa vodile su s dvije lokacije - jedna iz New Yorka, a druga iz Los Angelesa.

Nakon Oscara, Zlatni globus predstavlja najvažniju nagradu u filmskoj i televizijskoj industriji, nominirane i pobjednike odabiru članovi holivudskog udruženja stranih novinara (HFPA), a dodjela ove godine bila je zasjenjena i prigovorima zbog manjka tamnoputih predstavnika u 87-članom HFPA udruženju.

"Nomadland", redateljice Chloe Zhao, osvojio je Zlatni globus za najbolju dramu. U filmu glavnu žensku ulogu tumači Frances McDormand, koja gubi sve u velikoj krizi 2008. godine, spakira stvari u svoj automobil i odlučuje živjeti nomadskim životom, vozeći se američkim zapadom nakon ekonomskog sloma maloga grada.

image
Gal Gadot
AFP

Zhao je i pripala nagrada u kategoriji najboljeg redatelja, čime je tek druga žena u povijesti Zlatnog globusa kojoj je pripala nagrada u toj kategoriji.

U kategoriji najboljeg filma - mjuzikla ili komedije nagradu je pripala filmu "Borat Subsequent Moviefilm" (Borat 2) sa Sachom Baronom Cohenom u glavnoj ulozi,novinara iz Kazahstana koji nosi dar za američkog potpredsjednika Mikea Pencea.

image
Kristen Wiig i Annie Mumolo
Rich Polk/AFP

Cohenu je ujedno za ulogu u tom filmu pripala i nagrada u kategoriji najboljeg glumca u komediji ili mjuziklu, dok je Zlatni globus za najbolju glumicu u komediji ili mjuziklu dodijeljena Rosamund Pike za ulogu u filmu "Jako mi je stalo".

Chadwick Boseman posthumno je dobio nagradu za najboljeg filmskog glumca u drami, šest mjeseci nakon što je njegova smrt u 43. godini šokirala obožavatelje širom svijeta. Nagrađen je za vodeću ulogu u filmu "Ma Rainey: Majka bluesa", a u toj kategoriji između ostalih je bio nominiran i legendarni velški glumac Anthony Hopkins, dok je za najbolju glumicu u drami nagrađena Andra Day za film "The United States vs Billie Holiday".

Netflix najuspješnjiji - po tri nagrade za "Krunu", a dvije za "Schitt's Creek"

Netflixova drama "Mank", redatelja Davida Finchera, imala je najviše filmskih nominacija za Zlatni globus, šest, uključujući i najvažniju, za najbolju dramu, no naposljetku je ostala praznih ruku.

No, streaming servis video i TV sadržaja Netflix sa šest nagrada u kategoriji televizijskih serija i četiri Zlatna globusa u kategoriji filma ipak je bio najuspješniji od svih distributera.

image
Margot Robbie
AFP

Neftlixova serija "Kruna", koja prikazuje život britanske kraljevske obitelji, tako je proglašena za najbolju dramsku televizijsku seriju. Emma Corrin (25) koja u "Kruni" glumi mladu princezu Dianu, proglašena je najboljom glumicom u dramskoj televizijskoj seriji, pobijedivši veteranke Oliviu Colman i Lauru Linney. U kategoriji najboljeg glumca u dramskoj seriji nagradu je osvojio Josh O'Connor, koji u "Kruni" glumi princa Charlesa.

Dan Levy i njegov otac Eugene glavni su glumci i kreatori Netflixove serije "Schitt's Creek", priče o jednom bogatoj obitelji koja je prisiljena preseliti u mali grad, a koja je pobijedila u kategoriji najbolje humoristične televizijske serije. Catherine O'Hara iz te serije osvojila je Zlatni globus u kategoriji najbolje glumice u televizijskoj seriji iz žanra komedije ili mjuzikla.

Veliki Netflixov prošlogodišnji hit "Damin gambit" pobijedio je u kategoriji serija ograničena trajanja.

image
Tiffany Haddish
Rich Polk/AFP
image
Salma Hayek
Todd Williamson/AFP

Za najboljeg glumca u humorističnoj seriji Zlatni globus je dobio Jason Sudeikis u za ulogu u seriji "Ted Lasso", o treneru američkog nogometa koji je dobio posao u Londonu.

"Minari" najbolju film na stranom jeziku

Korejsko-američki "Minari" najbolji je film na stranom jeziku. a riječ je o obiteljskoj drami s elementima komedije u kojoj se korejska obitelj doseljava u državu Arkansas u potrazi za ‘američkim snom’.

image
Margot Robbie
AFP

Britanac Daniel Kaluuya osvojio je nagradu za najboljeg sporednog glumca za ulogu Freda Hamptona, aktivista Crne Pantere u filmu "Juda i crni mesija". Njegov sunarodnjak John Boyega nagrađen je pak za sporednu ulogu glumca za ulogu u televizijskoj seriji "Mala sjekira" o životu crnaca u Londonu 1970-ih. 

U kategoriji najbolje sporedne glumice za ulogu u filmu Mauritanac nagradu je dobila Jodie Foster, dok je "Duša" dobio nagradu za najbolji animirani film.

Jane Fonda nagrada za životno postignuće u filmu

Američka glumica i aktivistica Jane Fonda za životno postignuće u filmskoj industriji dobila je nagradu Cecil B. DeMille. Fonda je bila jedna od najvećih televizijskih zvijezdi 1960-ih i 1970-ih godina, u filmovima kao što su "Barbarella" i "Klute".

Nagrada za životno djelo na televiziji, nazvana po komičarki Carol Burnett, pripala je pak 98-godišnjem televizijskom pioniru Normanu Learu, koji je kao scenarist i producent bio pokretačka snaga nekoliko serija koje su dominirale američkim televizijskim ekranima 1970-ih i 1980-ih, kao što su "All in the Family" and "One Day at a Time."

image
Jane Fonda
Rich Polk/AFP

Lista dobitnika Zlatnih globusa

Najbolji glumac u kategoriji humoristične televizijske serije
pobjednik: Jason Sudekis - "Ted Lasso
Don Cheadle - "Black Monday"
Nicholas Hoult - "The Great"
Eugene Levy - "Schitt's Creek"
Ramy Youssef - "Ramy"

Najbolja glumica u kategoriji humoristične televizijske serije
pobjednica: Catherine O'Hara - "Schitt's Creek"
Lily Collins - "Emily in Paris"
Kaley Cuoco - "The Flight Attendant"
Elle Fanning - "The Great"
Jane Levy - "Zoey's Extraordinary Playlist"

Najbolji glumac u kategoriji dramske TV serije
pobjednik: Josh O'Connor - "The Crown"
Jason Bateman - "Ozark"
Bob Odenkirk - "Better Call Saul"
Al Pacino - "Hunters"
Matthew Rhys - "Perry Mason"

Najbolja glumica u kategoriji dramske TV serije
Pobjednica: Emma Corrin - "The Crown"
Olivia Colman - "The Crown"
Jodie Comer - "Killing Eve"
Laura Linney - "Ozark"
Sarah Paulson - "Ratched"

Najbolji glumac u miniseriji ili TV filmu
pobjednik: Mark Ruffalo - "I Know This Much is True"
Bryan Cranston - "Your Honor"
Jeff Daniels - "The Comey Rule"
Hugh Grant - "The Undoing"
Ethan Hawke - "The Good Lord Bird"

Najbolja glumica u miniseriji ili TV filmu
pobjednica: Anya Taylor-Joy - "The Queen's Gambit"
Cate Blanchett - "Mrs. America"
Daisy Edgar-Jones - "Normal People"
Shira Haas - "Unorthodox"
Nicole Kidman - "The Undoing"

Najbolja dramska  TV serija
pobjednik: "The Crown"
"Lovecraft Country"
"The Mandalorian"
"Ozark"
"Ratched"

Najbolja mini TV serija ili televizijski film
pobjednik: "The Queen's Gambit"
"Normal People"
"Small Axe"
"The Undoing"
"Unorthodox"

Najbolja humoristična TV serija
pobjednik: "Schitt's Creek"
Best Television Series -- Musical or Comedy
"Emily in Paris"
"The Flight Attendant"
"The Great"
"Ted Lasso"

Najbolji film u kategoriji mjuzikla ili komedije
Pobjednik: "Borat Subsequent Moviefilm"
"Hamilton"
"Music"
"Palm Springs"
"The Prom"

Najbolji film u kategoriji drame
pobjednik: "Nomadland"
"The Father"
"Mank"
"Promising Young Woman"
"The Trial of the Chicago 7"

Najbolji strani film
pobjednik: "Minari," USA
"Another Round," Denmark
"La Llorona," Guatamala/France
"The Life Ahead," Italy
"Two of Us," France/USA

Najbolji sporedni glumac u filmu
pobjednik: Daniel Kaluuya - "Judas and the Black Messiah"
Sacha Baron Cohen - "The Trial of the Chicago 7"
Jared Leto - "The Little Things"
Bill Murray - "On the Rocks"
Leslie Odom, Jr. - "One Night in Miami"

Najbolja sporedna glumica u filmu
pobjednik: Jodie Foster - "The Mauritanian"
Glenn Close - "Hillbilly Elegy"
Olivia Colman - "The Father"
Amanda Seyfried - "Mank"
Helena Zengel - "News of the World"

Najbolji glumac u mjuziklu ili komediji
pobjednik: Sacha Baron Cohen - "Borat Subsequent Moviefilm"
James Corden - "The Prom"
Lin-Manuel Miranda - "Hamilton"
Dev Patel - "The Personal History of David Copperfield"
Andy Samberg - "Palm Springs"

Najbolji animirani film
pobjednik: "Soul"
"The Croods: A New Age"
"Onward"
"Over the Moon"
"Wolfwalkers"

Najbolji glumac - drama
pobjednik: Chadwick Boseman, - "Ma Rainey's Black Bottom" - WINNER*
Riz Ahmed - "The Sound of Metal"
Anthony Hopkins - "The Father"
Gary Oldman - "Mank"
Tahar Rahim - "The Mauritanian"

Najbolja glumica - drama
pobjednica: Andra Day - "The United States vs. Billie Holiday"
Viola Davis - "Ma Rainey's Black Bottom"
Vanessa Kirby - "Pieces of a Woman"
Frances McDormand - "Nomadland"
Carey Mulligan - "Promising Young Woman

Najbolja glumica 
pobjednik: Rosamund Pike - "I Care A Lot"
Maria Bakalova - "Borat Subsequent Moviefilm"
Kate Hudson - "Music"
Michelle Pfeiffer - "French Exit"
Anya Taylor-Joy - "Emma"

Najbolji glumac u mjuziklu ili komediji
pobjednik: Sacha Baron Cohen - "Borat Subsequent Moviefilm"
James Corden - "The Prom"
Lin-Manuel Miranda - "Hamilton"
Dev Patel - "The Personal History of David Copperfield"
Andy Samberg - "Palm Springs"

Najbolji redatelj
pobjednica: Chloe Zhao - "Nomadland"
David Fincher - "Mank"
Regina King - "One Night in Miami"
Aaron Sorkin - "The Trial of the Chicago 7"
Emerald Fennell - "Promising Young Woman"
 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
12. ožujak 2021 18:42