Liječnik će vas poslati na ultrazvuk ako osjećate bol u trbuhu ili imate neke druge znakove (otečenost trbuha, abnormalni krvni testovi funkcije jetre i bubrega) koji bi mogli upućivati na to da se nešto događa s unutrašnjim organima. Ultrazvukom se može otkriti radi li se o upali slijepog crijeva ili žučnog mjehura, bubrežnim kamencima, cistama, povećanoj slezeni ili jetri, cisti na jetri ili cirozi, kili, ima li slobodne tekućine u trbuhu i je li proširena abdominalna aorta te kakvo je stanje mokraćnog mjehura i prostate.
Osim kao pomoć pri dijagnosticiranju promjena na gotovo svim organima i žlijezdama abdomena, koristi se i u praćenju terapije, primjerice nakon liječenja onkoloških pacijenata. Ultrazvuk nije primjerena pretraga za pregled šupljih organa kao što su želudac i crijeva. Također, kod pretilih pacijenata velika količina masnog tkiva prigušuje valove i otežava njihov prolazak do ciljnih organa. Uz to plinovi i zrak mogu ometati prikaz pa se treba adekvatno pripremiti za ultrazvuk abdomena.
Tri dana prije pregleda
- ne jesti grah, kupus, pečeno i suho meso, mlijeko i mliječne proizvode, voće i povrće koje sadrži celulozu i nadima
- ne piti gazirana pića (uključujući i mineralnu vodu)
Dan prije pregleda
- ne jesti 8 do 12 sati prije pregleda, uzimati dosta tekućine (nemasne juhe bez tjestenine, čajeve). Poslije podne pojesti žgance kuhane u vodi, pire krumpir ili tjesteninu (ne koristiti mliječne proizvode već eventualno lagani umak u malim količinama)
Na dan pregleda
- doći natašte, ne piti, ne žvakati kaugumu i ne pušiti kako bi se smanjila količina zraka u crijevima, što olakšava prikaz organa.
- trebat ćete piti puno vode prije pregleda kako bi se mjehur napunio. Puni mjehur pomiče crijeva u stranu i omogućuje bolji prikaz bubrega
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....