Vaša rutina se nije promijenila, u smislu da jedete istu količinu hrane i jednako se krećete. No, ono što se događa jest da ste primijetili da vam kile idu gore.
Dobivanje i samo nekoliko kilograma bez ikakvog razloga zna biti frustrirajuće, ali to može biti i znak da se u vašem tijelu nešto događa.
Prvo se preporučuje isključivanje najočitijeg krivca: kalorični višak. Jer, budimo iskreni, u većini slučajeva neobjašnjivog povećanja težine, sve se svodi na kalorije.
- Mnogi ljudi imaju 'kalorijske amnezije '- jedu više kalorija, a da toga možda nisu ni svjesni, a možda i malo previše sjede - kažu stručnjaci
Ako ste uvjereni da kalorijski problemi nisu uzrok vašeg debljanja, možda razlog leži u ovim problemima.
Iscrpljeni ste - možda je riječ o hipotireozi
Kada mlada žena uđe u doktorski ured s neobjašnjivom težinom, štitnjača je prvo mjesto koje će većina liječnika istražiti. Hipotireoza je stanje smanjenog stvaranja, izlučivanja i djelovanja hormona štitnjače
Ta leptirasta žlijezda u vratu odgovorna je za izlučivanje hormona koji regulira metabolizam, a ako imate nedovoljnu aktivnost štitnjače. metabolizam se može usporiti, izazivajući dobivanje na težini.
Žene s hipotireozom također mogu patiti od niske razine energije ili umora, suhe kože, gubitka kose, promuklosti ili zatvora.
Problemi s ciklusom - možda je riječ o PCOS-u
Istraživanja pokazuju da čak jedna od pet žena ima sindrom policističnih jajnika (PCOS) - endokrini poremećaj koji izbacuje iz ravnoteže reproduktivne hormone estrogena i testosterona i može izazvati niz neugodnih simptoma kao što su problemi s ciklusom, rast dlaka na licu i migrene.
PCOS također može poremetiti način na koji vaše tijelo koristi inzulin što znači da možete nakupiti kile oko srednjeg dijela tijela.
Pod stresom ste - može biti depresija
Ako ste stalno uznemireni, imate poteškoća sa spavanjem, osjećajem umora, ili ste izgubili zanimanje za stvari koje su vas nekoć veselile, porazgovarajte sa stručnjakom i detektirajte problem.
Nesanica
Nakon neprospavane noći, želja za hranom se sljedeći dan pojačava. Manjak sna podiže ghrelin, hormon koji signalizira da je vrijeme za obrok, a snižava razinu leptina, hormona koji prenosi osjećaj sitosti.
U 40-ima ste - možda je riječ o predmenopauzi
Prijelazno razdoblje do menopauze izaziva neravnomjeran rast i pad hormona poput estrogena, što može potaknuti debljanje kod nekih žena. Ostali znakovi uključuju nepravilnu menstruaciju, valunge, promjene raspoloženja i promjene libida.
Novi lijekovi
Ne samo kontracepcija, već i drugi lijekovi mogu dovesti do nakupljanja kila. Od pojedinih antidepresiva, lijekova koji smanjuju krvni tlak, određenih steroida i antihistaminika.
Nemojte prestati uzimati potrebne lijekove bez da se savjetujete s liječnikom.