Uglavnom ga doživljavamo kao vrstu sladila zdraviju od šećera ili kao dodatnu terapiju, uz limun i čaj, kad smo prehlađeni. No, možda će vas iznenaditi da med ima cijeli niz pozitivnih učinaka i na kožu i kosu. Ta gusta, ljepljiva smjesa koja nastaje kao spoj nektara koji prikupljaju pčele, peluda i ostataka izlučevina biljaka i nekih kukaca pomaže u hidrataciji kože i odgađanju pojave znakova starenja, ali i u borbi protiv raznih bakterija. Med je, uz to, pravi vrutak nutrijenata, antioksidansa i drugih tvari iscjeljujućeg učinka. Ali ne bilo kakav, nego onaj pravi, neobrađeni, koji nije bio termički obrađen ili pasteriziran, jer takav med sadrži više fitonutrijenata, antioksidansa i enzima pa će i njegovi pozitivni učinci na kožu i kosu biti puno veći.
Zašto je važan u kozmetici
Med se koristi kao omekšavajući i zaštitni sastojak u brojnim kozmetičkim proizvodima i pripravcima namijenjenim za njegu suhe, oštećene i osjetljive kože za žene, muškarce i djecu. Prisutan je i u proizvodima za njegu nakon sunčanja jer ima sposobnost ublažavanja upale i oštećenja kože uzrokovanih djelovanjem ultraljubičastih zraka te zato što ubrzava obnavljanje epitela kože. U kombinaciji s pčelinjim voskom koristi se u proizvodima za tzv. depilaciju voskom. U normalnim koncentracijama za kozmetičku primjenu (0,5 do 5 posto) ne uzrokuje nikakve nuspojave.
Navodimo neke od ključnih kozmetičkih svojstava meda.
1. Hidratacija
Med se može koristiti kao sastojak za njegu i oporavak suhe kože zato što je prirodni humektant, što znači da privlači i veže vlagu iz zraka. Naročito su učinkovite maske za lice na bazi meda na-mijenjene za suhu i ispucalu kožu te onu koja se peruta i svrbi, jer obilno vlaže kožu te pomažu da vlaga ostane što dulje u njoj. I osobe s masnom kožom mogu imati koristi od meda. Naime, šećeri u medu pomažu koži da zadrži vlagu i elastičnost, a ne isušuju je.
Želite li to provjeriti, isprobajte hidratantni tretman s trenutačnim učinkom: nanesite na lice malo zagrijanog meda i ostavite petnaestak minuta. Nakon toga lice će biti vidno osvježeno i hidratizirano.
2. Štiti od oštećenja
Med je prirodni antioksidans koji se pokazao itekako djelotvornim kad se uzima oralno, a istraživanja su otkri-la da ima pozitivne učinke na kožu i ako se primjenjuje topički. Antioksidansi mogu zaštititi unutrašnje organe od oksidacijskog stresa, a novija istraživanja potvrđuju da med sa svojim antioksidansima djeluje kao prirodna zaštita od štetnog djelovanja sunčevih zraka, da pomaže u obnavljanju svih tkiva izloženih stresu i djelovanju vanjskih štetnih agensa, što uključuje i kožu i vlasište.
3. Protiv bora
Med je čest sastojak mnogih krema protiv starenja, no često se u tu svrhu koristi i kao prirodni pripravak za nanošenje na lice u čistom obliku, poput maske. Naime, zahvaljujući djelovanju vitamina E koji sadrži, med sprječava štetno djelovanjslobodnih radikala te ima zaštitnu antioksidativnu ulogu. Osim toga, med koži daje sjaj, elastičnost i veću kompaktnost.
4. Omekšava i regenerira
Odličan je i za njegu kože beba jer ga njihova koža u kozmetičkim koncentracijama dobro podnosi.
5. Zaštita protiv fotostarenja
Budući da obiluje slobodnim antiradikalima i prirodnim agensima antioksidativnog učinka, koristi se i u proizvodima koji štite kožu od posljedica izloženosti UV zrakama.
6. Uklanja edeme i sprečava nastanak celulita
Nije manje važno ni diuretičko djelovanje meda koje organizmu omogućuje da se oslobodi viška tekućine, čime se smanjuje rizik za zadržavanje vode i stvaranje celulita. Osim toga, med pomaže u ublažavanju problema otečenih nogu: dovoljno je u toplu kupku dodati malo meda.
7. Protiv akni
Zahvaljujući protuupalnim i antibakterijskim svojstvima med pomaže u zaštiti kože od bakterija koje pospješuju nastanak akni. Pomaže i u bržem zacjeljivanju postojećih akni.
8. Djeluje kao piling
Organske kiseline u medu, poput glukonske, ubrzavaju ljuštenje odumrlih stanica kao i piling, ali bez trenja. S godinama odumrle stanice kože počinju površini kože davati beživotan izgled, a redovitom upotrebom med može koži vratiti mladenački svjež izgled.
Pospješuje zacjeljivanje
Zahvaljujući prirodnim antimikrobnim svojstvima (kao i antibakterijskim i antimikotičkim) med može pospješiti cijeljenje manjih rana ili opeklina. Novozelandsko dermatološko društvo kemijski je sastav meda okarakteriziralo kao sastav visokog osmolariteta. Osmolaritet je mjera za osmotski aktivne čestice elektrolita i ugljikohidrata na kilogram vode, a na temelju njega utvrđuje se je li neka tekućina izotonična, hipotonična ili hipertonična, što je važno kod tekućih namirnica za bolesnike, dojenčad i sportaše. Visoki osmolaritet kod meda znači da prilikom interakcije šećera s vodom ne može doći do razvoja mikroorganizama. Osim toga, kad med dođe u kontakt s eksudatom (tekućina koja izlazi iz rana i oštećenih tkiva), dolazi do proi-zvodnje hidrogen peroksida, što osigurava antibakterijske uvjete na mjestima gdje je koža oštećena.
Za kosu i vlasište
Med djeluje iscjeljujuće i na kosu. Njegova izuzetna hidratantna svojstva idealna su za isušenu kosu, obilje nutrijenata koje sadrži savršena su hrana za izmučenu i beživotnu kosu, a da ne govorimo o tome da je upravo med idealan sastojak za vraćanje mekoće i sjaja vlasima.
1. Tretman za sjaj
Med će i najbeživotnijoj kosi vratiti sjaj. Dovoljno je da na ručnikom malo osušenu kosu stavite žlicu meda pomiješanu s malo tople vode. Želite li pojačati učinak, u mješavinu dodajte nekoliko kapi limunovog soka.
2. Hidratantna maska
Med je idealan za oporavak suhe i ispucale kose koju treba nahraniti od korijena do vrhova. Za učinkovitu hranjivu masku pomiješajte tri žlice maslinova ulja s dvije žlice meda. Smjesu ravnomjerno rasporedite po cijeloj kosi, od vlasišta do vrhova, pokrijte prozirnom kuhinjskom folijom i ostavite pola sata, a potom isperite toplom vodom.
3. Za jačanje kose
Med dubinski hrani kosu, vlaži je i daje joj sjaj. Ima još jednu dobrobit: obnavlja strukturu slabe, oštećene i ispucane kose, bez obzira na to jesu li uzrok vremenski uvjeti ili stalna primjena agresivnih tretmana i proizvoda za stiliziranje. Zahvaljujući obnavljajućim svojstvima i obilju dragocjenih nutrijenata med je savršen sastojak za tonificirajuće maske za kosu. Prije pranja kose pripremite masku od dvije žličice meda i tri žličice bademova ulja, nanesite je na kosu i ostavite nekoliko minuta, zatim isperite i operite kosu šamponom kao obično.
4. Medeni šampon
Pomiješajte čajnu žličicu meda s četvrt šalice izvorske vode. Operete li kosu tom mješavinom, bit će mekana i svilenkasta, Ovo je i odlična formula za obnavljanje oštećene kose, naravno, uz kontinuiranu upotrebu.
Svaki med ima svoje adute
- Med od kestena: energetski je jako bogat, a obiluje i željezom, koristi se za ublažavanje opeklina na koži, a odličan je i kao hranjivi oblog ili maska za kožu te za suhu i oštećenu kosu.
- Cvjetni ili livadni med: najvažnija svojstva su mu protuupalno i tonificirajuće djelovanje.
- Med od manuke: ima izrazita antibakterijska svojstva. Kad se nanosi direktno na kožu, odlično je sredstvo protiv akni, dermatitisa i psorijaze.
- Med od medljike (medljikovac): proizvodi se od medljike, soka koji na biljkama proizvode drugi kukci, a ne pčele. Ima ga npr. na jeli, lipi i javoru. Bogat je hranjivim tvarima i antioksidansima i naročito cijenjen zbog antibiotičkog, antiseptičkog i iscjeljujućeg djelovanja na kožu pa se često koristi za njegu nečiste kože i kože sklone aknama.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....