Znamo već da je roditeljstvo stresno i da su mnogi roditelji kronično neispavani, ali novo istraživanje sugerira da ono može utjecati i na imunosni sistem, i to značajnije nego cjepivo protiv gripe ili gastroenteritis (želučana gripa), pokazala je nova studija čiji su rezultati objavljeni u online izdanju Nature Immunology.
Faktori za usporedbu
U obzir su pritom uzeli spol i težinu ispitanika kao faktore koji također utječu na imunosni sustav. Pokazalo se da su ispitanici općenito održavali stabilan imunosni sistem, čak i nakon što bi primili sezosko cjepivo protiv gripe ili kad bi oboljeli od gastronteritisa. Ova otkrića sugeriraju da se imunosni sustav može vratiti u prethodno stanje nakon što je bačen u akciju.
Veliki izazov
No, otkriveno je i da roditeljstvo ima najjači učinak na ljudski obrambeni sustav, više od ostalih čimbenika - oni koji žive s partnerom i roditelji su zajedničkog djeteta imaju 50 posto manje razlike između svojih imunosnih sistema, u usporedbi s općom populacijom, pokazala je studija.
- Ovo je prvi puta da su proučavani imunosni profili dvije nesrodne osobe u bliskoj vezi. Roditeljstvo je jedan od najtežih izazova u koji se netko svojevoljno upušta i ne čudi što radikalno mijenja imunosni sustav. Ipak, iznenađuje da izaziva naš imunosni sustav snažnije nego teški oblik gastroenteritisa - rekla je suvoditeljica istraživanja dr. Adrian Liston s Babraham Institutea u Velikoj Britaniji.
Genetika i dob
No, i dob oštećuje naš imunosni odgovor, utvrdili su znanstvenici.
- Ono što nas međusobno razlikuje naš je imonusni sistem. Znamo da samo njegov manji dio ovisi o genetici. Naša je studija pokazala da dob najjače utječe na njega, što je vjerojatno jedan od razloga zbog kojih s godinama slabi naš imunosni odgovor na cjepivo, ali i otpornost na infekcije - rekla je dr. Liston.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....