Hrvatski pjevač Jasmin Stvaros preminuo je u dobi od 68 godina u klinici za plućne bolesti Jordanovac, piše Jutarnji list. Uzrok je maligna bolest, točnije rak kostiju. Bolest je to koja se može javiti u bilo kojoj kosti u tijelu, ali najčešće zahvaća zdjelicu ili duge kosti ruku i nogu. Rak kostiju je rijedak, a nekancerogeni tumori kostiju mnogo su češći od kancerogenih. Isto tako, mogu primarni, nastaju iz same kosti, ili metastatski, nastaju drugdje u tijelu i šire se na kosti. Kod djece je većina kancerogenih tumora primarna, dok je kod odraslih većina metastaska.
Gdje nastaje rak kostiju?
Postoje četiri vrste primarnog raka kostiju, piše Klinika Cleveland:
- Osteosarkom - najčešći tip raka kostiju, razvija se u stanicama u kojima se formira novo koštano tkivo. Može započeti u bilo kojoj kosti, ali obično počinje na krajevima velikih kostiju kao što su ruke i noge.
- Ewingov sarkom - uključuje mnogo različitih tumora koji imaju slične osobine i vjeruje se da počinju u istim vrstama stanica. Ovi tumori mogu nastati u kostima i okolnim mekim tkivima. Ewingov sarkom najčešće raste u kukovima, rebrima i lopaticama ili na dugim kostima poput nogu.
- Hondrosarkom - počinje u hrskavici. Hrskavica je meko vezivno tkivo koje omogućuje kretanje između kostiju i zglobova. Dio hrskavice postaje kost kada joj tijelo doda kalcij. Ovaj se rak obično formira u kostima ruke, noge ili zdjelice.
- Hordom - ovaj rijedak tumor počinje u kostima kralježnice, obično u dnu kralježnice ili bazi lubanje.
Koji su uobičajeni simptomi?
Neki ljudi s rakom kostiju nemaju nikakvih simptoma osim osjećaja bezbolne kvržice. No, kod drugih se mogu razviti različiti simptomi. Najčešći znakovi raka kostiju uključuju:
- Bol (obično se pojačava noću)
- Neobjašnjivo oticanje
- Poteškoće u kretanju
- Prekomjerni umor
- Vrućica
- Neobjašnjiv gubitak težine
Faktori rizika
Nije jasno što uzrokuje rak kostiju, ali postoje neki čimbenici koji povećavaju rizik:
- Nasljedni genetski sindromi - određeni rijetki genetski sindromi koji se prenose kroz obitelj povećavaju rizik, poput Li-Fraumenijev sindroma i nasljednog retinoblastoma.
- Pagetova bolest kostiju - može povećati rizik od kasnijeg razvoja raka kostiju.
- Terapija zračenjem - izlaganje velikim dozama zračenja, poput onih koje se daju tijekom terapije zračenjem raka, povećava rizik od raka kostiju u budućnosti.
Kako se liječi rak kostiju?
Liječenje raka kostiju ovisi o vrsti i koliko se proširio. Većinom se kombiniraju:
- operacija uklanjanja dijela kancerogene kosti - često je moguće rekonstruirati ili zamijeniti kost koja je uklonjena, ali amputacija je ponekad neophodna
- kemoterapija - liječenje snažnim lijekovima protiv raka
- radioterapija - gdje se zračenje koristi za uništavanje stanica raka.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....