Poput soli, crni papar je dio svake kuhinje. Riječ je o jednom od najpopularnijih i najkorištenijih začina na svijetu. Ali koliko zapravo znamo o njemu?
Crni papar nije samo glavna namirnica u kuhinji, već se može smatrati i ‘kraljem začina‘. U drevnoj ayurvedskoj medicini koristi se tisućama godina zbog visoke koncentracije snažnih te korisnih biljnih spojeva. Ima protuupalna svojstva koja sprječavaju kronične upale, a koje mogu biti temeljni razlozi za različita zdravstvena stanja poput artritisa, bolesti srca, dijabetesa i raka. Studije dokazuju da prisutnost piperina, glavnog aktivnog spoja u crnom papru pruža učinkovitu borbu protiv upale. Piperin pomaže i kod natečenih zglobova, suzbija upalu u dišnim putovima uzrokovanu astmom i sezonskim alergijama te podržava zdravlje jetre. I danas se papar preporučuje za jačanje imuniteta i bolju probavu te je najbolje da koristite onaj svježe mljeveni.
Zdravlje mozga
Piperin također igra važnu ulogu u poboljšanju funkcije mozga. Pokazao se korisnim u ublažavanju simptoma povezanih s degenerativnim stanjima mozga poput Alzheimerove i Parkinsonove bolesti. Studije su dokazale da piperin poboljšava pamćenje i čini se da smanjuje stvaranje amiloidnih plakova koji mogu oštetiti proteinske fragmente u mozgu povezane s Alzheimerovom bolešću.
Šećer u krvi
Papar također može igrati ulogu u poboljšanju razine šećera u krvi budući da pomaže u poboljšanju metabolizma šećera u krvi. Njegova redovita konzumacija može značajno poboljšati osjetljivost na inzulin. No potrebno više istraživanja kako bi se potvrdili ovi učinci.
Kolesterol
Visoki kolesterol u krvi jedan je od čestih zdravstvenih problema i povezan je s povećanim rizikom od srčanih bolesti. Istraživanja su pokazala da prehrana s ekstraktom crnog papra smanjuje razinu kolesterola u krvi, uključujući LDL kolesterol, a smatra se i da poboljšava apsorpciju dodataka prehrani koji snižavaju kolesterol, poput kurkume i crvene riže.
Borba protiv raka
Nekoliko istraživanja je pokazalo da piperin iz crnog papra igra važnu ulogu u uništavanju nekih stanica raka. Isto tako, pokazalo se da može smanjiti rizik od stvaranja tumora jer inhibira rast stanica raka.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....