Na zaustavljanje širenja dijabetesa tipa 2, koji je među populacijom dominantniji od dijabetesa tipa 1, velik utjecaj ima prehrana, koja u pretfazi bolesti čak može zaustaviti pojavu dijabetesa tipa 2. Ta pretfaza je predijabetes i vrlo se lako otkriva krvnom pretragom i testom mjerenja glukoze. Predijabetes znači da je razina glukoze u krvi viša od normalne, ali još nije toliko visoka da bi se dijagnosticirao dijabetes tipa 2.
Prema dostupnim podacima u Hrvatskoj sa šećernom bolesti tipa 2 živi između 400 i 500 tisuća ljudi, a kod 40 posto njih još nije dijagnosticirana. Cilj je što ranije otkriti rizične osobe za dijabetes tipa 2, jer ako se ništa ne poduzme, predijabetes će sigurno dovesti do dijabetesa.
No, imate li predijabetes, oštećenja srca i kardiovaskularnog sustava već su počela. Ako odmah počnemo s mjerama zdravog stila života, a to znači smršavjeti barem 5 do 10 posto, promijeniti prehranu i fizički se pokrenuti, u velikoj mjeri možemo suzbiti ili pak odgoditi razvoj šećerne bolesti tipa 2, a kod trećine ljudi predijabetes se može i potpuno povući, što je i cilj pa se dijabetes tipa 2 neće ni razviti.
Kada se predijabetes otkrije, nužno je regulirati prehranu, hraniti se raznoliko, sezonski, lokalnim namirnicama, smanjiti unos rafiniranih šećera, soli i masti, prerađene hrane i uvesti u jelovnik što više ribe, voća, povrća i cjelovitih žitarica. Mediteranski tip prehrane preporučuje se kao najzdraviji izbor.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....