Nakon što je nedavno pjevačica Lady Gaga otkazala turneju zbog fibromialgije, mnogi su se zapitali 'što je to uopće'?
Fibromialgija je naime poremećaj praćen kroničnim bolovima u mišićima, ekstremnim umorom, problemima sa spavanjem, glavoboljama, gubitkom pamćenja, tjeskobom, pa i depresijom. Simptomi mogu variraju po intenzitetu, te se njihova dinamika i preklapanje stalno mijenja kroz vrijeme. Oko pet milijuna Amerikanaca boluje od fibromialgije, a 80 do 90 posto su to žene.
Nema testova pomoću kojeg bi se mogao dijagnosticirati ovaj poremećaj, a za nju nema lijeka. Olakšanje se postiže vježbama istezanja, aerobnom tjelovježbom, lokalnom primjenom topline i blagom masažom. Važna je i kontrola ukupnog stresa.
Ne zna se točno što uzrokuje ovu bolest, ali simptomi se ponekad javljaju nakon fizičke traume ili izraženog stresa.
Kako se dijagnosticira fibromialgija?
Neobična značajka fibromialgije jest da rezultati standardnih dijagnostičkih pretraga kao što su, naprimjer, krvne pretrage ili rendgen, izgledaju sasvim normalni. Zbog toga se dijagnoza fibromialgije mora postaviti na temelju kliničkog pregleda.
Da bi im se dijagnosticirala ova bolest, pacijenti moraju patiti od:
- proširenih mišićnih bolova koji su prisutni najmanje tri mjeseca
- bolova pri pritisku na barem 11 od 18 'osjetljivih točaka'
Što učiniti?
Ako ste poput većine ljudi, možda će vam dijagnoza FM-a zapravo biti olakšanje. Neke osobe provedu godine u potrazi za objašnjenjem svojih simptoma, pri čemu ih mnogi liječnici uvjeravaju da je problem 'u njihovoj glavi'. *
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....