Znate li da u indijskoj narodnoj medicini crni kim važi za sredstvo koje ublažava teškoće u vrijeme trudnoće?
 Foto: iStock
Zdravije ne može

Jede se i maže na tijelo, jer ulje ove biljke liječi SVE osim smrti!

Hladno prešana ulja važna su za naše zdravlje i prevenciju bolesti, a mogu se koristiti i u kozmetičke svrhe. Detaljnije predstavljamo ono čija se ljekovitost pokazala iznimnom!

U poznatoj priči iz knjige '1001 noć' o Ali babi i 40 razbojnika čini se da nisu slučajno odabrane riječi "Sezame, otvori se!", trebalo je doći do blaga skrivenog u pećini.

Blago skriveno u biljci sezam, jednoj od najstarijih poznatih uljarica koju su kultivirali stari Asirci i Babilonci prije više od 4000 godina, korišteno je u razne svrhe od prehrambenih, kozmetičkih do medicinskih, da bi na kraju postala dio legendarne bajke. I to ne bez razloga jer bogatstvo koje se krije iza simboličkih "vrata" sezama je ulje, simbol plodnosti i esencije života.

Ovim nas simpatičnim primjerom autori praktičnog priručnika Hladno prešana ulja - praktični savjeti za zdravlje i ljepotu (dr. sc. Marko Obranović i drugi, Planetopija 2015.) žele podsjetiti ne samo na od pamtivijeka prisutnu konzumaciju masnoća u prehrani čovjeka već i na njihove iznimne vrijednosti za zdravlje zbog kojih se, nakon perioda u kojem su bile po svemu sudeći nepravedno izbačene i ozloglašene, na velika vrata vraćaju u svakodnevnu prehranu.

Hladno prešana ulja zbog svog su kemijskog sastava, posebice esencijalnih masnih kiselina, važna za održanje zdravlja i prevenciju bolesti i stoga ih je važno konzumirati. No pravo pitanje nije, smatraju autori, koliko ulja i masti trebamo u prehrani, već ono koje nam daje odgovor - što nam je to potrebno iz ponekog ulja. Tek potom možemo početi proučavati i učiti kako ga najbolje uvrstiti u svakodnevnu prehranu.

Koristite ih jer...

• Odličan su izvor energije: 1 g ulja ili masti daje 9 kcal, za razliku od ugljikohidrata ili proteina od kojih možemo dobiti 4 kcal.
• Najbolja su i najkompaktnija opcija pohranjivanja energije.
• Bez ulja i masti hrana gubi aromatičnost; arome su topive u uljima i mastima - uklonimo li ih iz namirnica, uklonili smo i sve one mirise i okuse zbog kojih poželimo svoje omiljeno jelo ili nas privuče neko novo.
• Daju nam osjećaj sitosti.
• Masno tkivo štiti unutrašnje organe od udaraca, potkožno masno tkivo služi nam kao termoizolator.
• Masti čine velik dio mijelina, ovojnice koja pokriva površinu živčanog vlakna i ima funkciju izolatora, čime se omogućava slanje živčanih impulsa.
• Opskrbljuju tijelo esencijalnim masnim kiselinama.
• Opskrbljuju tijelo vitaminima topivim u mastima/uljima: A, D, E i K te brojnim drugim nutrijentima.
• Neizostavan su dio svake stanične membrane.

Foto: Shutterstock
Zbog svojeg kemijskog sastava koji uključuje i nezasićene masne kiseline, ulje crnog kima pokazuje povoljan učinak na alergije, astmu i atopijski dermatitis, ali i puno ozbiljnije bolesti.

Ulje crnog kima i sve što trebate znati

Botanika i povijest

Crni kim (Nigella sativa L.) sveprisutna je biljna vrsta na području arapskih država, a podrijetlom je iz zapadnih dijelova Azije. Crni kim predstavlja jednu od ključnih biljaka u tradicionalnoj arapskoj medicini. Njegovo se ime spominje u brojnim povijesnim i vjerskim knjigama, pogotovo u terapeutskom kontekstu. Crni kim raste u osvijetljenim područjima tijekom jedne sezone i njegova stabljika doseže visinu do 40 cm. Među tankim zelenkastim listićima u cvatnji naziru se cvjetovi bjelkastoplave boje koja privlači kukce. Nakon oplodnje formira čahurasti tobolac u kojem se nalazi velik broj sitnih crnih sjemenki bogatih uljem.

Po čemu je posebno?

U ulju dominiraju esencijalna linolna (ω-6) masna kiselina s prosječnih 50% i oleinska masna kiselina s oko 20%. Sastav masnih kiselina mu je usporediv s brojnim drugim uljima, kao što su suncokretovo, ulje maka, ulje koštica grožđa itd. Bioaktivni spoj timokinon jedinstvena je molekula koja je karakteristična za sjemenku crnog kima. Za razliku od fenolnih spojeva iz masline ili grožđa on je topiv u ulju i ključna je komponenta ljekovitosti hladno prešanog i nerafiniranog ulja crnog kima.

Znanstvena istraživanja

Provode se vrlo opširne studije o ljekovitosti ovog ulja. Odličan je u regulaciji imuniteta pri borbi sa sezonskim alergijama na pelud, protiv bakterijskih infekcija, za regulaciju visokog krvnog tlaka, problema s astmom i dišnim putevima i kao potpora kemoterapiji. Korisno je ulje kod inzulinske rezistencije, problema s jetrom i kožnih smetnji. Lista potencijalne koristi je podugačka, a paralelno s tim i lista opasnosti od pretjeranog korištenja. Crni kim se koristi u malim količinama i, ako je sirovina kvalitetna, a ulje dobro proizvedeno, koristi će biti vidljive već od pola do cijele male žličice dnevno. U protivnom postoji opasnost od pretjeranog unosa ω-6 masne kiseline čije djelovanje može biti protuupalno.

Foto: iStock
Od sjemenki crnog kima radi se ulje, no dodaju se i u imunološki med, a koriste se i samostalno kao začin jelima.

Kako ga koristiti?

Ulje crnog kima ima specifičnu, intenzivnu aromu koja se neće svima svidjeti pa ga je dobro koristiti u manjim količinama. Možete ga dodavati u orijentalna jela kako biste im pojačali aromu. Odličan je digestiv i potaknut će lakše i brže probavljanje jela pa možete dio uobičajenog ulja za salatu zamijeniti uljem crnog kima - posebno se dobro slaže s bućinim uljem, na primjer u grah salati. Ako volite intenzivnije okuse, svakako probajte kombinaciju maslinovog ulja i ulja crnog kima s jabučnim i balzamičnim octom u proljetnim salatama s potočarkom, rikolom, matovilcem, rotkvicama i mladim lukom jer se okusom odlično slaže s njima. Prženje na ovom ulju se ne preporučuje.

U službi njege

Ulje crnog kima ima antiseptična, protuupalna i protugljivična svojstva, djeluje kao prirodni antibiotik i antialergen i zbog toga se najčešće koristi za njegu problematične kože. Zbog protuupalnog djelovanja umiruje nadraženu kožu, ali i upaljene zglobove, zbog čega je odlično ulje za masažu kod upalnih stanja. Pospješuje zacjeljivanje kože. Zbog antioksidansa koje sadrži suzbija djelovanje slobodnih radikala u stanicama i štiti kožu od starenja. Hrani i obnavlja kožu, vraća joj mekoću i jedrost. Također potiče tamnjenje na suncu. Učinkovita je njega za akne, prištiće, mitesere i općenito nečistu kožu, psorijazu, alergijski ekcem, gljivične infekcije. Odličan je dodatak losionima koji će ublažiti svrbež ili iritaciju kože te losionima za čišćenje i obnavljanje kože lica.
Odlična je njega za kosu, a posebno za nadraženo, suho i/ili osjetljivo vlasište pa ga možete koristiti kao masku prije pranja kose ili preko noći.

Uradi sam

Protiv ekcema i gljivica

Sastojci:

  • 10 ml ulja crnog kima
  • 10 ml konopljinog ulja
  • 10 kapi eteričnog ulja palmarose

Priprema:

Pomiješajte ulja i nanesite na čistu kožu zahvaćenu ekcemom ili gljivicama jednom ili dvaput dnevno ili po potrebi, kad osjetite jači svrbež.

Linker
05. studeni 2024 18:07