Hrvatska je i ove godine bila jedna od 52 zemlje koje su povodom Svjetskog dana svjesnosti o upali pluća svoje spomenike "obojile" u plavo u sklopu kampanje Pneumolight, čiji je ovogodišnji slogan "Pneumonija utječe na sve". Cilj kampanje je podizanje svijesti javnosti o važnosti prevencije infekcija dišnog sustava, među kojima je upala pluća (pneumonija) jedan od najčešćih infektivnih uzroka smrti u populaciji.
- Prošle je godine covid-19 bio među vodećim uzrocima smrti u Hrvatskoj, a treba mu pridodati i gripu i pneumokoknu bolest kao najčešće potencijalno smrtonosne respiratorne infektivne bolesti. Prema službenim podacima Hrvatska ima jednu od najnižih stopa invazivne pneumokokne bolesti u Europskoj uniji, što vjerojatno nije posljedica njene manje učestalosti, već slabog prijavljivanja i registriranja. Zbog nedostatka nacionalnog registra pneumonija u Hrvatskoj ostaju nezabilježeni i neprijavljeni svi slučajevi upala pluća, njihovi uzročnici, kao i posljedična smrtnost, iz čega proizlazi i slabija svijest o važnosti ovih bolesti u općoj populaciji. Bez toga se ne mogu dovoljno kvalitetno razvijati programi prevencije i liječenja s ciljem poboljšanja ishoda i manje incidencije ovih respiratornih infekcija - naglasio je prof. dr. sc. Rok Čivljak iz Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" i nacionalni koordinator kampanje Pneumolight.
Pneumonija, odnosno upala pluća, najteža je akutna zarazna bolest dišnog sustava, uzrokovana različitim mikroorganizmima, najčešće virusima i bakterijama. Od virusnih uzročnika upale pluća najznačajniji su virusi gripe i SARS-CoV-2, uzročnik covida, a od bakterijskih Streptococcus pneumoniae, bakterija poznata i kao pneumokok, koja sve češće stvara otpornost na konvencionalne antibiotike. Od upale pluća može oboljeti svatko, no najčešće obolijevaju osobe narušena zdravlja ili imuniteta i stariji ljudi.
Znakovi upale pluća
Upala pluća smatra se najčešćom kliničkom manifestacijom pneumokokne bolesti u odraslih. Inkubacija pneumokokne bolesti je kratka, 1-3 dana. Simptomi uključuju:
- nagli skok tjelesne temperature
- bol u prsištu
- produktivni kašalj i iskašljavanje
- kratak dah, ubrzano disanje
- hipoksija (slabija oksigenacija)
- ubrzan rad srca (tahikardija)
- umor i slabost
- mučnina, povraćanje, glavobolja (rjeđe).
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....