Takozvane prokinetičke ljekovite biljke potpomažu probavu olakšavajući prolazak sadržaja kroz crijeva, a ovo su dvije najučinkovitije među njima.
Đumbir
Ovo je prokinetička biljka broj jedan prema mišljenju stručnjaka koji se bave ljekovitim biljem. Osim što modulira upalni odgovor, ima antivirusno djelovanje i potiče cirkulaciju, učinkovito stimulira pokretljivost u probavnom traktu. Od davnina se koristi za liječenje probavnih tegoba, a istraživanja su pokazala da može povećati i ubrzati pražnjenje crijeva, što je od velike pomoći za osobe koje pate od gastropareze (otežano pražnjenje želuca u dvanaesnik zbog poremećenog motiliteta želuca). Dokazano je da đumbir utječe na enzime tripsin i pankreatsku lipazu tijekom probavnog procesa, što ubrzava motilitet i pražnjenje želuca.
Dobar način da upotrijebite đumbir za ubrzavanje probave jest da pripremite tonik.
- U zdjelu stavite 2 šalice vode i zagrijte dok ne zakipi.
- Zatim u vodu dodajte naribani korijen đumbira, ostavite da vrije 3-4 minute, zatim prelijte napitak u šalicu i iscijedite u njega pola kriške limuna.
- Najbolje je da ovaj tonik pijete prije obroka.
Artičoka
Ovo je još jedna prokinetička biljka koja pomaže u ubrzavanju pokretljivosti probavnog trakta. Dok đumbir više djeluje na motilitet crijeva, artičoka ima snažnije djelovanje na pokretljivost tankog crijeva, i to stimulirajući lučenje žuči i olakšavajući probavnim enzimima da učinkovitije razgrađuju hranu, probavljaju masti i apsorbiraju vitamine.
Odličan je izbor ako imate problema s neredovitom stolicom ili teško probavljate hranu. Artičoke možete uklopiti u razne recepte, od salata i umaka do povrtnih priloga i variva, a preporučeni dnevni unos artičoke za optimalan učinak na probavu je 30-38 g dnevno za muškarce i 21-25 g dnevno za žene.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....