Piše: Tina Panžić (ex.Brzić), dipl.psiholog, psihoterapeut
U jednom filmu glavni akter pokaže ruksak i pita nazočne što bi sve stavili u njega kao teret koji trenutno nose. Kada se mi zapitamo to isto pitanje, mnogo je toga što trenutno nosimo. Neizvjesnost i životna ugroženost zbog pojave koronavirusa, pa, kao da to nije dovoljno, doživjeli smo i razarajuće potrese. Uslijed svih tih katastrofa mnogi su ostali bez radnog mjesta, bez prihoda te se mnogo poslovanja svelo na zabranjen rad ili ograničavanja radnog vremena. Uz sve to smo i zabrinuti roditelji gledajući djecu koja se pokušavaju prilagoditi na novi način školovanja, online, ili uživo, konstantna promjena. Izostanak poznate svakodnevice i neizvjesne budućnosti pogodovalo je povećanju razine stresa, anksioznosti, paničnih napadaja i povećane depresivnosti. Ipak, godišnja doba su ono što je ostalo poznato i eto, dolazi nam ljeto i postavlja se pitanje ići na godišnji ili ne.
Burnout
Godišnji odmor je vremenski period za odmaranje zaposlenika uz odmak od radnih obaveze. Isti je nužan jer je u protivnom povećana vjerojatnost od preumaranja organizma i doživljavanja pregorijevanja tzv. burnout. Kada je organizam preplavljen zahtijeva uzimanje pauze kako bi se restartali i napravili prostora za nove napore i akcije. Istraživanja pokazuju kako odlaženje na godišnji odmor povećava osjećaj sreće, poboljšava stanje kardiovaskularnog sustava, dovodi do oporavljanja od stresa i posljedica stresa, poboljšava brzinu budućih reakcija i produktivnosti. Čak je dokazano kako barem 4 dana uzimanja odmora pokazuje značajne rezultate i pomake u stanju organizma.
Vjerujem kako mnogima u trenutnoj situaciji straha za budućnost i egzistencijalnih kriza godišnji odmor nije na listi prioriteta, čak niti na listi za razmišljanje. Uzimajući sve gore navedeno u obzir, ipak vas pozivam da razmislite i napravite pauzu za produktivnije sutra jer kao što auto ne možemo voziti bez goriva, ne možemo niti živjeti i funkcionirati bez energije, pregorijevajući. Na kraju ponavljam, za godišnji odmor nisu nužni veliki planovi i atraktivne destinacije, važno je opustiti se, uspostaviti prirodniji ritam i uzeti malo „zraka“ od obaveza. Želim vam da svi ostvarite barem 4 dana odmora tijekom ovoga ljeta!
Više o savjetovanju i psihoterapiji na www.psiholog-tinabrzic.com
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....