Brave Together

Kampanja o mentalnom zdravlju uči mlade kako prepoznati znakove anksioznosti i depresije

Početak pojave prvih problema poput depresije, anksioznosti i problema u ponašanju, počinju između 15. i 24. godine

Anksioznost i depresija ozbiljni su zdravstveni problemi koji mogu utjecati na ljude svih dobnih skupina, uključujući i mlade. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), početak pojave prvih problema poput depresije, anksioznosti i problema u ponašanju, počinju između 15. i 24. godine. Oko 60 posto mladih je u periodu od 18. do 24. godine života doživjelo najmanje jednu teškoću vezanu uz mentalno zdravlje, od kojih je 23,4 posto imalo susret s depresijom, 18,2 posto je doživjelo anksioznost, a čak 13,5 posto imalo je suicidne misli.

Podaci Eurostata pokazuju da je Hrvatska na trećem mjestu u EU-u po udjelu osoba sa stanjem kronične depresije te istovremeno na 14. mjestu po broju psihijatara na 100.000 stanovnika.

Mladi sve više pate pod pritiskom suvremenih izazova

S ciljem podizanja svijesti o anksioznosti i depresiji među mladima, destigmatizacije mentalnih teškoća i edukacije mladih, inicijativa ‘Brave Together‘ osigurava besplatnu online psihosocijalnu podršku za one koji se nose sa anksioznim i depresivnim teškoćama u obliku besplatne psihosocijalne online podrške. Nakon što osoba ispuni prijavni obrazac kontaktirat će ju stručna osoba Igrinog tima radi inicijalnog razgovora koji služi detektiranju potreba. Na temelju inicijalnog razgovora, osobi će se dodijeliti adekvatna usluga online podrške ili će ju se uputiti gdje može dobiti prikladnu uslugu s obzirom na iskazane teškoće.

- Mladi sve više pate pod pritiskom suvremenih izazova, stoga smo im htjeli pružiti alate usmjerene prema zaštiti mentalnog zdravlja. Osim besplatnog savjetovanja, pripremili smo i posebne edukativne materijale koji promiču brigu i zaštitu mentalnog zdravlja putem B.R.A.V.E. koraka, seta smjernica za podršku mladima kako bi u svom orkuženju mogli prepoznati osobe koje prolaze kroz teške trenutke i pružiti im podršku - poručila je Jelena Aleksić, koordinatorica projekta Brave Together.

Akronim Brave

Akronim B.R.A.V.E. svodi se na pet koraka: Budi uz njih – prepoznaj znakove da je nekome teško; Razmisli o okruženju – pronađi siguran prostor za iskren razgovor; Aktivno postavljaj pitanja – obrati pažnju na stvari koje ih muče; Vodi računa o osjećajima – poslušaj ih i pruži im podršku; Efektivno potakni na akciju – ohrabri prijatelje da potraže pomoć.

Besplatna podrška dostupna do 16. studenoga

- Iako se sve više govori o mentalnom zdravlju, rezultati istraživanja i dalje pokazuju poražavajuće rezultate, stoga u narednom periodu trebamo još više i snažnije uložiti napore u senzibilizaciju javnosti te omogućavanje pravovremene i dostupne psihosocijalne podrške. Pritom je važno naglasiti kako mentalno zdravlje mladih je posebice ugroženo jer još uvijek postoje predrasude kako djeca i mladi najčešće nemaju teškoće s mentalnim zdravljem - istaknula je Katarina Vuk, mag. soc. rada.

Kampanja i besplatna podrška o mentalnom zdravlju će trajati od 16. listopada do 16. studenog.

Linker
28. travanj 2024 14:10