Iako znamo da je to pogrešno, zašto ujutro najčešće ništa ne pojedemo? Zašto i djeca odlaze u školu bez doručka ili u najboljem slučaju kupivši si uz put pecivo iz pekare, a tako je važno da taj prvi obrok bude pun energije za dan koji slijedi? Moram priznati da se i meni to pitanje nametalo još dok je Lucija išla u vrtić.
I moram priznati da sam imala sreće. Lucija je gladna čim se probudi i gotovo nikad ne iziđe iz kuće bez da nešto ne stavi u usta. A neradnom se danu, odnosno danu bez škole, veseli i zbog doručka u velikom stilu: lijepo postavljenog stola, finog čaja u čajniku, izbora slanih i slatkih zalogaja.
Zdrava navika
Kad je prije nekoliko godina u modu došao smoothie, koji su nutricionisti naveliko hvalili kao cjelovit obrok, prepun vitamin i zdravih masnih kiselina, otkrila sam da kad ga popijem zaista imam neusporedivo više energije pa sam prije posla počela svraćati u obližnju voćarnicu po svoju jutarnju dozu zamjene za kavu. Iako je u Zagrebu smoothije cijedilo sve više voćarnica, a sve su se češće mogli nabaviti i u supermarketima, ubrzo su mi se okusni pupoljci razmazili i shvatila sam da mi se ne sviđa kad odstoje i počnu fermentirati, odnosno da je taj napitak najbolje popiti čim se spremi. Također, neki su se stajanjem raslojavali, pogotovo u kombinacijama s kravljim mlijekom, koje mi također baš nije odgovaralo jer me napuhivalo i uvjetovalo mi grčeve, pa sam tražila zamjenu.
Nametnulo mi se da bi bilo najbolje kad bih si ujutro sama iscijedila svoj smoothie, no u početku sam i ja smatrala kako je to komplicirano. Tko će ujutro stići pripremiti sve potrebno voće i povrće, pa još i oprati blender?
Nije komplicirano!
Pokazalo se da uopće nije komplicirano! Uvijek u hladnjaku ima ostataka voća i povrća u količinama nedostatnim za cijelo jelo, koje se tako može iskoristiti. A može se ubaciti i smrznuto voće, na primjer maline, borovnice. Imate li organske plodove, kao mi s našeg vrta nedaleko od Lekenika, bolje ga je i ne guliti jer se pod korom skriva najviše vitamina. Umjesto mlijeka, probala sam dodati vodu, ali najbolji okus i punoću postigla sam bademovim mlijekom.
Pomislila sam kako bi to bio super doručak i za moju školarku, ali kako je privoljeti da popije nešto što na prvi pogled izaziva nepovjerenje i pitanje: a što je sve unutra? No, za razliku od mene, koja u sadašnjoj njezinoj dobi nisam željela probati ništa iole čudno, Lucija je zbog svojih alergija navikla na neuobičajenu hranu i nije imala tih predrasuda. A znatiželjna kakva je, rado se priključila i mojim eksperimentima. I tako smo pomalo počele otkrivati omiljene kombinacije, ljeti dodavati i led. U lijepoj čaši i divnim bojama baš je mljac, danas kaže Lucija.
Danas pijemo: BADEMOVO MLIJEKO
Baš kao što je badem najzdraviji i najcjelovitiji orašasti plod, tako je i bademovo mlijeko nutritivno najbogatije od svih mlijeka, odličan izvor omega 3 masnih kiselina, minerala i vitamin, a sadrži malo kalorija i masti. Dobar je izbor za sve koji izbjegavaju mlijeka životinjskog podrijetla, osobe koje imaju alergiju na soju te koje pate od intolerancije na laktozu. U jelima njime možete zamjeniti bilo koje drugo mlijeko.
Može se kupiti gotovo, na našem ga tržištu ima raznih proizvođača, ali vrlo se jednostavno može napraviti i kod kuće, mnogo se jače osjeća okus badema.
Još kombinacija za fine vitaminske bombice u čaši
- banane, maline, menta, jagode, bademovo mlijeko
- špinat, ananas, đumbir, limun, javorov sirup, bademovo mlijeko
- kakao, banane, zobene pahuljice, vanilija, bademovo mlijeko
1 šalica badema
7 dl vode
malo meda ili sladila prema izboru
prstohvat soli
Priprema:
- Bademe preko noći namačite u vodi. Ujutro ih ocijedite, stavite u blender, dodajte vodu, med i sol.
- Izmiksajte i procijediti kroz gazu. Dobije se malo više od pola litre mlijeka.
- Od ostataka badema koje ste procijedili možete ispeći zanimljive muffine.
bademovo mlijeko
jabuka
kruška
banana
naranča
mrkva
bobičasto voć
đumbir
chia sjemenke
Priprema:
- Chia sjemenke namačite desetak minuta u bademovu mlijeku.
- Ako je povrće i voće iz eko uzgoja, ne treba ga guliti, samo dobro oprati. Ako nije, bolje mu je odstraniti koru.
- Đumbir naribajte i sok ulijte u blender. Ako niste navikli na njegov ljutkast okus, najbolje da postupno povećavate količinu.
bademovo mlijeko
limun
celer
list peršina
crvena naranča
mrkva
đumbir
psyllium ljuskice
Priprema:
- Chia sjemenke namačite desetak minuta u bademovu mlijeku.
- Ako je povrće i voće iz eko uzgoja, ne treba ga guliti, samo dobro oprati. Ako nije, bolje mu je odstraniti koru.
- Đumbir naribajte i sok ulijte u blender. Ako niste navikli na njegov ljutkast okus, najbolje da postupno povećavate količinu.
ocijeđeni izmiksani bademi
2 žlice chia sjemenki
1 žlica kokosova ulja
1 žlica javorova sirupa
vanilija
3-4 žlice brašna od pira ili prema želji
3-4 žlice bademova mlijeka
1 mala žličica praška za pecivo
šećer u prahu
Priprema:
- Sve sastojke izmiješajte u smjesu koja je prilično mekana i sočna.
- Kalupe za muffine premažite masnoćom ili pobrašnite.
- Ulijte smjesu i pecite 20 minuta na 180°C.
- Pečene posujte šećerom u prahu ili još bolje šećerom s naribanom narančinom koricom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....