Ono što su smokve na moru, to su u mojoj Slavoniji šljive - voćka svakog dvorišta i voćnjaka. Zato šljiva i nije slučajno bila jedna od prvih voćki na koju sam se penjala, prvi džem i marmelada koje sam kušala. Još su i danas moje obožavane palačinke one s džemom od šljiva. I ne sjećam se da smo knedle ikada radili s marelicama.
Najvažniji trenutak bio je prepoznati kada su šljive dovoljno slatke, a opet još tvrde.
A jedino nepisano pravilo za nas djecu tada bilo je da kad šljivu otvorimo i izvadimo košticu, ne gledamo ima li crva, jer u ekološkom voću oni su uobičajeni sustanari. Odrastajući uz takvo obilje voća, nisam bila ni svjesna koliko je to bogatstvo. Zato danas prepoznam svaku dobru šljivu i znam koje su slatke i sočne a da ih i ne probam.
A za džem i marmeladu šljive, kao i svako drugo voće, moraju biti zrele i slatke, inače okus nije potpun. Šljiva zapravo ima još od lipnja, kad kreću one žuto-crvene i okrugle, da bi završetak ljeta obilježile ljubičastoplave, koje su ove godine rekordno rodile.
Kad je moja Lucija bila mala, radila sam džem već od tih prvih ringlov šljiva. To je stara sorta žuto-crvenih plodova, kiselkasta i sočna, koja se može kombinirati s ostalim ranim voćem, a divna je u kombinaciji s breskvama. Godinama je Lucija mislila da je džem samo takav i drugi joj okusi nisu bili po volji. Prava je šteta što ta sorta, koja je prirodno otporna i zdrava, kod nas nije omiljena samo zato što na prvu nema očekivani okus šljive.
- 2 kg šljiva (očišćenih)
- 50 dag šećera
Priprema:
- Očistite šljive od koštica, stavite ih kuhati na srednje jaku vatru.
- Kada počnu puštati sok, treba ih lagano početi miješati.
- Kad se počnu raspadati, dodajte šećer i kuhajte na laganoj vatri dok se potpuno ne ukuhaju.
Tko ne voli osjetiti kožicu, može na kraju džem lagano izmiksati. Sterilizirane staklenke pospremite kao i svaku drugu zimnicu.
- 4 kg svježih šljiva za 1 kg suhih
Priprema:
- Šljive potopite u vrelu vodu, tako im se skine gornji sloj i lakše se suše. Najbolje ih je prepoloviti i izvaditi košticu.
- Rasporedite ih na lim tako da se ne preklapaju. Sušite ih na niskoj temperaturi najmanje 15 sati.
Ekonomičnost i isplativost su upitne, ali ako imate svoje šljive koje nisu prskane, vrijedne su svakog truda.
- 80 dag krumpira
- 35 dag brašna
- 20 šljiva
- 10 dag krušnih mrvica
- sol i šećer
- cimet
- kiselo vrhnje
Priprema:
- Krumpir ogulite, narežite i skuhajte u blago posoljenoj vodi. Ocijedite ga i izmiksajte kao za pire pa mu polako dodajte brašno dok ne dobijete mekano tijesto.
- Razvaljajte ga kao za njoke, izrežite pa svaki komadić tijesta spljoštite, stavite na njega šljivu te oblikujte okruglice.
- Stavite kuhati u posoljenu kipuću vodu.
- Kad okruglice isplivaju, kuhajte ih još minutu.
- Na malo ulja ispržite krušne mrvice pa u njih uvaljajte okruglice.
Jedite ih tople, posute cimetom i šećerom. Prema želji dodajte malo kiselog vrhnja koje ublažava slatkoću. Ukrasite cvjetovima mente.
- 1 kg purećih odrezaka
- 20 dag špinata
- 2 luka
- 2 češnja češnjaka
- 20 dag pelata
- 1 dl crnog vina
- 5 suhih šljiva
- 10 borovnica
- malo čilija
- 2 inćuna
- po 1 žlica meda, senfa i maslaca
Priprema:
- Pureće odreske posolite, istucite pa u sredinu stavite blanširani špinat.
- Zarolajte i prepecite na tavi na kojoj ste otopili pola količine maslaca.
- Zamotajte u prozirnu foliju i kuhajte u kipućoj vodi oko 15 minuta, ovisno o veličini svitka.
- Na tavu u kojoj ste pekli meso stavite ostatak maslaca, dodajte luk i češnjak pa čim se luk zažuti, dodajte šljive, pelate, crno vino, med, borovnice, inćune i začine. Skuhajte i izblendajte umak.
- Mesne svitke pustite da se malo odmore, zatim ih odmotajte i narežite na šnite.
Kao prilog skuhajte njoke pa ih prelijte umakom, s dodatkom borovnica i narezanih suhih šljiva. Pospite nasjeckanim vlascem i ukrasite mini rajčicama. Uz ovo jelo savršeno ide salata od celera, jabuka, lješnjaka, limunova soka i jogurta.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....