Za vas pripremila: Nina Mrvica - Bake me by Nina
Što su blagdani bez lampica, ukrašenog doma, hrane i obitelji na okupu? Kojem jelu se najviše veselite?
Ove godine je cijela obitelj kod mene na božićnom ručku. Jedva im čekam servirati svoju francusku salatu. Radim je za Božić i za Novu godinu. Nekako mi blagdanski stol nije potpun bez nje.
Ovo poznato jelo se tradicionalno servira u svim svečanijim prigodama kao glavni prilog uz razne mesne nareske.
Na blagdanskom stolu su mi uvijek nedostajala svježe pečena peciva. Uz mnoštvo drugih jela i njihovu pripremu, rijetko kome se da mijesiti tijesto i peći kruh. Jel' se slažete?
Znate li kako je nastala francuska salata?
Francuska salata nema nikakve veze s Francuskom, iako vas njeno ime može lako zavarati. Nije ju napravio ni francuski kuhar. Nastala je u Rusiji. Nosi naziv i Oliverova salata po svom tvorcu, ruskom kuharu Lucienu Oliveru. On ju je pripremio davne 1860. godine u poznatom restoranu Hermitage. Recept za prvu verzije salate je i dalje nepoznat, iako su brojne inačice nastale od nje. Ova ruska salata u sebi sadrži komade mesa, izvorno je to bio teleći jezik, a danas se popularno koristi piletina ili šunka. Kako je postala poznata diljem svijeta, tako je mijenjala i svoj izvorni oblik i prilagođavala se podneblju i namirnicama. Danas razlikujemo rusku i francusku salatu baš po mesu, sastojku koji se koristi u ruskoj salati.
Glavni sastojak francuske salate je majoneza. Koja je vaša omiljena? Moja je ona domaća, pripremljena bez suvišnih dodataka. Okus francuske salate je neusporediv s domaćom majonezom, vjerujte mi. Za izradu domaće majoneze vam treba svega 5 minuta.
Kako napraviti domaću majonezu i zašto ne uspijeva uvijek?
Ne brinite, problem majoneze ćemo riješiti odmah! Otkrit ću vam trik kako ćete je napraviti, a da vam uvijek uspije. No, prije toga idemo razjasniti što to majonezu čini ovako divno kremastom. Majoneza se sastoji od žumanjaka, limunovog soka i ulja. Žumanjak pomaže spajanju ulja i vode pri čemu nastaje emulzija.
Najvažniji korak je pravilno dodavanje ulja kako se žumanjak ne bi razdvojio i kako bi postigli kremastu teksturu naše majoneze. Jednostavno, zar ne?
Također, iznimno je važno da koristite kvalitetno ulje. Ja savjetujem ulje neutralnijeg okusa s pogodnim svojstvima za zdravlje. Jedno od takvih je i Letifico ulje uljane repice. Osim što se koristi kao antioksidans, pomaže i kod regulacije masnoće u krvi.
Vaša Nina Mrvica - Bake me by Nina
- 2 žumanjka
- 1 žličica dijon senfa
- prstohvat soli
- 500 ml Letifico ulja uljane repice
- 1 žlica vinskog octa ili svježeg soka limuna
Priprema:
- U blender stavite žumanjke, dodajte im senf i sol. Koristite jaja provjerenog uzgoja.
- Dobro ih izblendajte kako bi se smjesa povezala (sljedeći korak je najvažniji).
- Smjesi žumanjaka i senfa postepeno dodajte ulje. U početku neka mlaz bude nalik kapima. (ovo radimo kako bismo izbjegli odvajanje žumanjaka od ulja. Cijelo vrijeme miksajte smjesu dok dolijevate ulje. U prvim sekundama trebamo izbjeći odvajanje žumanjaka od ulja).
- Kada ste dodali polovicu ulja, a smjesa je postala kompaktna, slobodno dodajte preostalo ulje u bržem mlazu. Sve dobro izblendajte dok se ne poveže i postane kremasto.
- Na kraju dodajte žličicu vinskog octa i umiješajte je u majonezu.
- Pripremljenu majonezu spremite u staklenku i spremite u hladnjak.
Majonezu možete raditi i na malo duži način ručno. Trebat će vam pjenjača i ovalna posuda. Postupak je isti kao i kod blendera. Ja majonezu radim na ovaj način kako bih vidjela sve faze njenog nastajanja.
- 4 jaja
- 3 veće mrkve
- 1 veći krumpir
- 350 g kiselih krastavaca
- 400 g graška
- 350 g domaće majoneze
- 1 žličica senfa
- 1/2 soka limuna
- sol
- papar
Priprema:
- U lonac stavite kuhati jaja, mrkve i krumpir u kori.
- Kada su kuhani, ocjedite ih i stavite po strani da se ohlade.
- Krumpiru maknite koru, pa ga iskidajte na sitne kockice. To napravite i s jajima i mrkvom.
- Kisele krastavce također iskidajte na sitne kockice.
- Dodajte ocijeđeni grašak, majonezu, senf, limunov sok i začine.
- Sve dobro promiješajte i prebacite u zdjelu za posluživanje.
Majonezu spremite u hladnjak i potrošite unutar nekoliko dana.
- 410 g polubijelog brašna
- 90 g Letifico brašna sikavice
- 20 g svježeg kvasca (pola kockice)
- 250 ml tople vode
- 50 ml mlijeka
- 40 g maslaca
- 1 žlica šećera
- 1 žličica soli
- sjemenke suncokreta
- chia sjemenke
- sjemenke sezama
Priprema:
- Razmrvite kvasac, dodajte mu šećer, žlicu polubijelog brašna i malo tople vode. Drvenom kuhinjskom žlicom promiješajte i poklopite posudu. Ostavite da se diže na toplom nekih 10-15 minuta.
- Maslac rastopite na vatri i ostavite po strani da se ohladi.
- U zasebnoj zdjeli pomiješajte obje vrste brašna i sol. Dodajte im mlijeko, ostatak mlake (ne vrele) vode, otopljeni maslac i dignuti kvasac.
- Kuhinjskom žlicom sve povežite. Tijesto prebacite na lagano pobrašnjenu podlogu i zamijesite ga dok ne bude glatko. Trebat će vam 5 minuta. Dodajte malo brašna po potrebi.
- Pećnicu ugrijte na 200 stupnjeva. U dublju padelu ulijte vodu i postavite je na dno pećnice. Neka padela isparava cijelo vrijeme dok pečete kruščiće. Pripremite lim za pečenje na koji postavite papir za pečenje.
- Tijesto podijelite na 8 većih ili 12 manjih komada. Oblikujte kuglice. Svaku kuglice premažite vodom i pospite sjemenkama.
- Kuglice tijesta posložite na lim pazeći na razmak između svake. Pokrijte ih kuhinjskom krpom i ostavite 20 minuta da odmore.
- Pecite ih 25-30 minuta ili dok ne poprime lijepu rumenu boju.
- Pečene kruščiće zamotajte u kuhinjsku krpu dok se ne ohlade.
Dobar tek!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....