Nedavno provedeno kliničko istraživanje, objavljeno u stručnom časopisu JAMA Psychiatry, pokazalo je da je internetska terapija za nesanicu učinkovita.
U usporedbi s ispitanicima koji nisu primili online terapiju, oni koji su u nju bili uključeni zaspali su brže, rjeđe su se budili tijekom noći i imali su manje izražene simptome nesanice po završetku terapije.
Prvi izbor u liječenju
Tip terapije, nazvan kognitivno bihevioralna terapija za nesanicu obično se smatra prvim izborom u liječenju osoba s kroničnom nesanicom (nesanica koja traže duže od mjesec dana).
Terapija je usredotočena na promjenu načina razmišljanja pacijenta o nesanici tako da se suočava s problematičnim mislima i ponašanjima koji su se razvili kao reakcija na akutnu nesanicu.
Edukacija prije terapije
U sklopu istraživanja je terapijska grupa ispitanika završila 6-tjedni interaktivni online terapijski program, u koji su se uključivali nekoliko puta tjedno, čitali te izvršavali "domaće zadaće", dok je kontrolna grupa samo dobila pristup web stranici s informacijama o nesanici.
Nakon 9 tjedana ispitanici iz terapijske skupine su imali puno značajnija poboljšanja u kvaliteti spavanja nego oni iz kontrolne skupine, a takva se situacija zadržala i nakon godinu dana.
Ipak, ne zaboravimo i na drugu stranu medalje - a ta glasi da prekomjerna upotreba raznih gadgeta u večernjim satima može za posljedicu imati nesanica, hiperaktivnost, smanjena koncentracija i tjeskoba.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....