Iako su učestale vaginalne infekcije karakteristične za ljeto, neugodni simptomi poput svrbeža, iritacije, pojačanog iscjetka i peckanja mogu se javiti tijekom svih godišnjih doba pa tako i nadolazećih jesenskih mjeseci.
Bakterije i gljivice su uobičajeni stanovnici našeg organizma, međutim, njihova delikatna ravnoteža može biti narušena nizom faktora.
Jedan od glavnih "krivaca" nerijetko je i uska odjeća poput tajica i traperica u koju najčešće "uskačemo" dolaskom hladnijeg vremena. Na taj način onemogućavamo koži da diše i remetimo zaštitnu ulogu normalne vaginalne flore.
Što trebamo znati o vaginalnim infekcijama?
Vaginalne infekcije jedne su od najčešćih ginekoloških smetnji. Pojam vaginalna infekcija najčešće obuhvaća upalu sluznice rodnice uzrokovanu bakterijama ili gljivicama, odnosno bakterijsku vaginozu i kandidijazu.
Karakteristični simptomi
Bakterijsku vaginozu je najlakše prepoznati po:
- Pojačanom vaginalnom iscjetku sivkaste boje
- Neugodnom mirisu iscjetka (po ribi)
Kandidijazu karakterizira:
- Gusti, bijeli, sirasti iscjedak, bez mirisa
- Svrbež
- Crvenilo
- Peckanje
Što ih uzrokuje
Bakterijska vaginoza najčešći je uzrok upale rodnice. Nastaje zbog neravnoteže normalne vaginalne flore prilikom čega se količina dobrih laktobacila smanjuje, a raste broj različitih loših bakterija, koje normalno nisu prisutne ili su prisutne u vrlo maloj količini.
Vaginalna kandidijaza je gljivična infekcija rodnice, a uzročnik je najčešće Candida albicans. Nastaje također zbog poremećene ravnoteže vaginalne flore, koja dovodi do neproporcionalnog rasta gljivica na račun normalne flore.
Kako spriječiti njihovo razmnožavanje
U rodnici živi mnoštvo dobrih bakterija, pretežito laktobacila, koje održavaju kiseli pH rodnice i sprečavaju prerastanje patogenim bakterijama i gljivicama. Visoka razina estrogena održava debljinu sluznice rodnice, pojačavajući lokalnu obranu. Upala rodnice razvija se u slučajevima visoke koncentracije patogenih uzročnika koji su naišli na slabu obranu i visoki pH rodnice. Zdrava vaginalna sluznica postoji zahvaljujući velikom broju dobrih bakterija koje moraju biti u idealnoj ravnoteži. Svako stanje koje naruši tu ravnotežu dovodi do upale.
Što možemo učiniti same
Kako biste na vrijeme spriječili razmnožavanje gljivica i bakterija, važno je biti svjestan faktora koji mogu povećati rizik od vaginalne infekcije. U njih se ubrajaju:
- Alkalni pH menstrualne krvi i sjemene tekućine
- Usko, nepropusno rublje
- Loša higijena
- Pretjerana uporaba sredstava za intimnu njegu
- Neredovita zamjena tampona/uložaka
- Često kupanje u bazenu
- Uzimanje antibiotika
- Trudnoća
- Terapija kortikosteroidima
Jeste li znali?
- Bakterijska vaginoza je najčešći uzrok abnormalnog vaginalnog iscjetka kod žena reproduktivne dobi.
- Simptomi bakterijske vaginoze se nakon terapije kod većine žena vraćaju unutar 3-12 mjeseci.
- Kandidijazu kod 90% žena uzrokuje prerastanje gljivice Candida albicans.
- 75% žena barem jednom u životu ima epizodu kandidijaze.
Kako prevenirati i liječiti vaginalnu infekciju?
Kod sumnje na infekciju, svakako se preporučuje odlazak liječniku - za slučaj da je potrebno ciljano liječenje. U svim drugim slučajevima vaginalnih smetnji, za prevenciju infekcija, ali i kao potporu liječenju, tu je Nutripharm® Candigynol®, novi medicinski proizvod koji pomaže pri liječenju i prevenciji vaginalnih infekcija uzrokovanih bakterijama ili gljivicama. Namijenjen je ublažavanju simptoma pečenja, svrbeža, crvenila te pojačanog iscjetka. Također je koristan za prevenciju kod žena s učestalim infekcijama.
Nutripharm® Candigynol® je prirodno rješenje za vaginalne infekcije uzrokovane bakterijama i gljivicama. Sadrži CANDIResolve™ - biljni kompleks s polisahardima aloje, eteričnim uljima kadulje i čajevca i ekstraktom sjemenki grejpa te laktatnu kiselinu koja doprinosi održavanju fiziološkog pH vaginalne sluznice.
Dostupan je u pakiranju od 10 vagitorija za vaginalnu primjenu, a za liječenje ili periodičku prevenciju preporučuje se koristiti 1 vagitorij dnevno tijekom 10 dana. Proizvod ne sadrži konzervanse, parfeme, aditive ni boje te nisu zabilježeni neželjeni učinci.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....