Kad nas zaboli glava, posežemo za tabletom protiv bolova, no postoje i druge kućne metode kojima si možemo olakšati stanje.
Ako bolovi nisu prejaki, možete isprobati neku od njih.
- Stavite topli ili hladni oblog na stražnju strana vrata. Lezite, zatvorite oči i nastojte se opustiti. Dobrodošlo je malo i odspavati.
- Pijte dovoljno vode kako biste poboljšali hidrataciju cijelog tijela.
- Nemojte biti pogrbljeni, jer napetost mišića može uzrokovati glavobolju, pogotovo ako tako dulje vrijeme sjedite pred računalom. Ujedno raspustite kosu ako ste je previše zategnuli u konjski rep ili punđu.
- Izmasirajte stisnute mišiće vrata i ramena. Pomoći će i topli tuš.
- Vježbama disanja možete pokušati ublažiti bolove te se osloboditi stresa i pritiska.
- Isključite sve ekrane, a to znači računalo, televizor, tablet i pametni telefon. Izbjegavajte jaka i bljeskajuća svjetla, buku i snažne mirise.
- Pomoći može aromaterapija uljima. Kao najuspješnija protiv glavobolja navode se ulja eukaliptusa, lavande i paprene metvice.
Brzodjelujući napitak
Ovaj moćni napitak s keljem i ananasom dokazano ublažava glavobolju, a nastavite li ga piti svakodnevno, prevenira taj problem u budućnosti. Enzim bromelain iz ananasa snažan je prirodni analgetik, krastavac pomaže u rehidraciji tijela (dehidracija je jedan od glavnih uzroka glavobolja), celer naturopati preporučuju protiv glavobolje zbog flavonoida luteolina koji sadrži, a koji ima protuupalno djelovanje na stanice mozga.
Kelj dokazano liječi migrene, a limun u tom napitku pomaže u održavanju odgovarajuće ravnoteže kiselosti i lužnatosti, što je ključno za prevenciju i liječenje migrene. Đumbir se stoljećima koristi protiv glavobolja zbog svog analgetskog i protuupalnog djelovanja.
Sastojci za ljekoviti napitak: ½ ananasa, 3-4 lista kelja, 1 prutić celera, ½ krastavca, ¼ limuna i oko 1 i ½ korijena đumbira.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....