Odron na odlagalištu otpada Jakuševec, koji je prije godinu dana teško ozlijedio jednog od tri nastradala radnika Čistoće, najvjerojatnije se dogodio zbog vode koja se zadržava u dijelovima tijela odlagališta i sporije se procjeđuje prema drenažnom sloju, a greška je napravljena u samom projektiranju Instituta IGH.
Ovo su indicije koje su sudski vještaci iznijeli u sklopu istrage koju je naložio Općinski sud u Zagrebu, a koje su iznesene novinarima na neslužbenom sastanku u Upravi Zagrebačkog holdinga.
I domaći i austrijski stručnjaci su još 2008. i 2012. upozoravali da je dizajn odlagališta otpočetka bio pogrešan i da neka druga odlagališta imaju dvostruko više cijevi za drenažu i za odplinjavanje, a sada bi to trebala potvrditi i neovisna sudska istraga vještaka.
Sudski vještaci započeli su istragu u srpnju ove godine, najavili su da će trajati oko šest mjeseci, pa u Holdingu očekuju da će finalno izvješće imati do kraja godine. Odbacuju mogućnost da je povećano odlaganje biootpada mogao biti uzrok eksploziji odlagališta, što su tvrdile pojedine ekoudruge i oporba, a ovisno o konačnom rezultatu istrage, ići će se i u daljnju sanaciju.
Ne isključuje se ni mogućnost daljnjih odrona i to između dva postojeća, ali iz Holdinga poručuju da se na postojećim odronima ne radi i da su radnici sigurni.
Ispitivanja na zatvorenim plohama
Naime, istražne radnje provode se na plohama pet i šest koje su zatvorene, a na kojima se otpad nije odlagao unazad više godina. Ispitivanja bi mogla pokazati da će biti potrebno sanirati sve plohe kako ne bi došlo do odrona, a ne samo ovu spornu 6/3 koja se odronila u studenom prošle godine. Moguća rješenja za sanaciju su postavljanje dvostruko više drenažnih cijevi i cijevi za odplinjavanje.
"Iz dokumentacije koja je sadašnjoj Upravi Holdinga postala dostupna nakon interne istrage poslije odrona, razvidno je da su problemi u odlagalištu sa zadržavanjem vode prisutni od početka izgradnje odlagališta te da su se od 2003. ti problemi pokušavali riješiti interventnim mjerama i dodatnim graditeljskim zahvatima. No, kao što je razvidno iz mišljenja stručnjaka iz 2008. i 2012., te mjere očito nisu bile učinkovite zbog manjkavosti u dizajnu odlagališta od samog početka", poručuju iz Holdinga.
Gradnja Jakuševca, inače, od 2000. se provodi prema glavnom projektu Instituta IGH. Gradnju i održavanje podsustava odlagališta provode privatne tvrtke uz građevinski i financijski nadzor, koje su ugovorene na temelju javnog natječaja.
Zatvaranje 2028.
Iz Holdinga poručuju da neće štedjeti na novcu ako se budu morale sanirati sve plohe, ali i obećavaju da će se omogućiti normalan rad do 2028., kada se planirati konačno zatvoriti ova ekološka bomba u srcu grada. Na posljednjoj plohi na kojoj se može odlagati otpad, tvrde u Holdingu, ima dovoljno mjesta jer se značajno smanjio obujam miješanog komunalnog otpada, budući da se plastika, biootpad i papir prikupljaju odvojeno na kućnom pragu. Procjene se da se tamo otpad može odlagati do 2029.
"Zagrebački holding ustrajan je u cilju da se do kraja razjasne uzroci i okolnosti odrona te da se naprave svi nužni sanacijski radovi i izradi projektno rješenje koje će omogućiti normalan rad odlagališta do njegovog trajnog zatvaranja koje očekujemo 2028.", poručuju iz Holdinga.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....