ZAGREB - Građani koji su nepropisno parkirali vozilo i dobili kaznu prometnog ili komunalnog redarstva neugodno su se iznenadili kad im je na kućnu adresu stigla obavijest o dodatnoj kazni od 2000 kuna, koja je nekima i deset puta veća od osnovne kazne.
Radi se o kazni za nedostavljanje formulara o tome tko je upravljao vozilom u trenutku počinjenja prekršaja, koje prekršitelj dobiva uz kaznu.
Prekršajni postupak
Upravo se to dogodilo našoj sugovornici koja je 13. siječnja kod Martinovke dobila kaznu za nepropisno parkiranje vozila. Svoje vozilo ostavila je na mjestu koje nije označeno kao parkirališni prostor.
- Poštom mi je pristigla obavijest da sam nepropisno parkirala vozilo te da kazna za to iznosi 300 kuna. Ako kaznu podmirim u roku od tri dana, ona će iznositi 150 kuna - tvrdi naša sugovornica, koja je htjela ostati anonimna. Nakon nekoliko mjeseci poštom joj je stigla obavijest da kaznu nije platila, niti je ikad predočila podatke o vozaču automobila, zbog čega sada mora platiti 2000 kuna.
Mate Kraljević, pomoćnik pročelnika Gradskog ureda za komunalno redarstvo, objašnjava da se ne radi o novom zakonu, no da se navedene izjave moraju dostavljati tek od prošle godine, zbog čega se mnogi tek sada s time susreću. Prometne prekršaje prije je izdavala policija, kojoj nije bilo potrebno predočiti podatke o tome tko je upravljao vozilom, no tada su tu dužnost preuzeli prometni redari, kojima je ona potrebna zbog, objašnjava Kraljević, daljnje provedbe prekršajnog postupka.
- Ispunjavanje formulara postalo je obavezno kako bi se poslije utvrdilo tko je upravljao vozilom, odnosno da se vlasniku uvaži pritužba na Prekršajnom sudu za kaznu koju mora podmiriti drugi vozač. Služi kao vjerodostojan podatak o identitetu vozača koji je upravljao navedenim vozilom - tvrdi Kraljević. Ako vozač plati kaznu od 300 odnosno 150 kuna, smatra se da je plaćena u cijelosti i protiv počinitelja se neće voditi prekršajni postupak.
Bez obavijesti
Prema članku 229. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, vlasnik vozila tereti se novčanom kaznom u iznosu od 2000 do 5000 kuna ako u roku od 15 dana nakon primitka obavijesti ne pruži vjerodostojan dokaz o osobi koja je upravljala vozilom u vrijeme počinjenja prekršaja. Naša sugovornica smatra da je trebala biti dodatno obaviještena o tome da nije poslala traženi dokument te da nije korektno što joj je iznos kazne povećan deseterostruko bez ikakve obavijesti.
- Nisam dobila obavijest da kazna nije plaćena, niti da moram popuniti formular. Na moju pritužbu da nisam bila upozorena da moram poslati formular, uputili su me na Prekršajni sud, koji je, nakon što je jednom kazna izdana, nadležan za daljnje sporove - ispričala je vozačica.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....