Više od 120 tisuća ljudi moglo bi se do nedjelje uputiti na Interliber na Zagrebačkom Velesajmu, definitivno najveći sajam knjiga u državi. Osim gužvi oko štandova, lova na popuste i nove naslove, posjetitelje očekuju gužve u prometu, potraga za parkirališnim mjestima, te oko 20 do 30 posto skuplja hrana i piće.
Najveće gužve svakako će biti u petak poslijepodne i tijekom cijele subote. Savjet? Pokušajte na Interliber otići u nekom drugom terminu ako je ikako moguće.
Dobra vijest: parkiranje uz sam Velesajam neće se za trajanja festivala naplaćivati. Ipak, riječ je mjestima uz sam ulaz na kojima će ionako naći parking biti ravno dobitku na lotu. Najveće šanse za parkiranje posjetitelji će imati na istočnom parkiralištu, kolokvijalno nazvanim Inino parkiralište koje trenutačno služi kao zamjensko parkiralište za Paromlin i zbog toga je također besplatno.
Još jedan savjet: ako je ikako moguće koristite javni prijevoz. Time ćete izbjeći automobilske kolone, a kako je pruga izdvojena od prometnice mogli bi stići brže. Redoviti posjetitelji Interlibera to već znaju, tramvaji su bili puni i tijekom prvog dana sajma.
U utorak su primjerice sajmom dominirale grupe školaraca koje na Velesajam stižu organizirano autobusima. Postao je običaj da škole iz cijele Hrvatske za dnevni izlet izaberu Interliber kao svoju destinaciju. Moguće je da će ih biti i tijekom vikenda.
Cijene? Nemamo dobrih vijesti, hrana i piće poskupjeli su u većini slučajeva barem za euro, što ovisno o artiklu znači poskupljenje od 15 pa do 30 posto.
Tako će te sada za pola litre piva trebati izdvojiti 4 eura. Rakije i kuhano vino mogu se naći za 3 eura. Što se tiče hrane, na Interliberu se može naći svašta. Hot-dog će vas koštati 4 eura, na nekim štandovima idu i do 5 eura. Kobasice se kreću između 5 i 7 eura, ovisno o tome koju kobasicu u pecivu želite.
Najjeftinije burgere naći će te za 7 eura,a ćevape za 8, iako na nekim mjestima cijena njih doseže 10 eura. Na nekim štandovima se nude i grah, buncek sa zeljem, kotlovina, prigodni za hladno vrijeme koje se očekuje za cijelo vrijeme trajanja sajma. Najmlađi ipak preferiraju fritule, a cijene njih su na svim štandovima iste – 5 eura za čašicu.
Zemlja u fokusu ove godine je Mađarska. Osim brojnih mađarskih pisaca, posjetili su nas i mađarski ugostitelji. Sada na Interliberu možete probati neka od najpoznatijih mađarskih jela – langoš i dimnjak kolač. Za one koje ne znaju, langoš je lepinja na koju se često stavlja vrhnje ili sir dok je dimnjak kolač slastica od tijesta, okusom najsličnija fritulama.
Cijena praznog langoša je 5 eura, a s raznim dodatcima vas može izaći 8 eura. Dimnjak kolač s raznim okusima koštat će vas 5 eura. U ponudi se još može pronaći i brassoi pečenje, tradicionalno mađarsko jelo od svinjskog mesa i krumpira čija je cijena 10 eura.
U potrazi za knjigama prvog dana smo naišli i na neke poznate političare. Saborski zastupnik Nino Raspudić pohvalio se kupovinom Solženjicinova djela ‘Arhipelag Gulag‘ i ‘Smijurijadom‘ Džonija Štulića. Kandidatkinja za predsjednicu, Marija Selak Raspudić, spominje da je veliki stripofil. Na Interliberu je pronašla broj stripa Mr. No, njenog omiljenog antijunaka djetinjstva. Tu su se našle i dječje knjige, stručna literatura, ali i – glagoljični kišobran Instituta za hrvatski jezik.
Još jedna kandidatkinja za predsjednicu, Ivana Kekin, došla je na Interliber kako bi prisustvovala potpisivanju knjige svog muža. Ona je na Interliberu kupila roman ‘Nadohvat spisateljice‘ Ene Katarine Haller, Pavičićevu ‘Knjigu o jugu‘, ali i ‘Soundtrack za život‘ supruga Mile Kekina.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....