Nešto je romantično u maksimirskoj šumi. Potvrđuju to i stanovnici Zoološkog vrta grada Zagreba. Prije nepuna dva tjedna iz majčina je tobolca provirila glavica crvenovratog valabija. Spol mu se još ne zna jer na svijet dolazi majušan kao zrno papra i u majčinu će tobolcu provesti 280 dana. Tata Tyson zaštitnički čuva mladunče i svoje tri ženke od kojih je jedna postala majka. Riječ je o haremu koji mu je ljetos stigao iz nizozemskog Overloona.
Crvenovrati valabiji (Macropus rufogriseus) ime su dobili po crvenkastom krznu na ramenima i zatiljku. Ostalo im je krzno sivkasto, a prsa i trbuh su bijeli. U prirodnom staništu Australije najviše borave u šipražju i eukaliptusovim šumama gdje se hrane travom i zeljastim biljem. U sušnim razdobljima vodu crpe iz sočnog korijenja.
Rep koriste kao oslonac, a tijekom velikih vrućina hlade se lizanjem dlanova i ruku. Alpake pak više muči hladnoća, pa su diljem svijeta poznate po gustoj dlaci koju dobivaju zimi. Njihove boje mogu varirati – od plavkasto sive preko smeđe do crne.
Krzno jedinstvenih šara krasi neodoljivo žensko mladunče crnke Annike i smeđeg mužjaka Jaspera koje je na svijet došlo prije tjedan dana. Pod majčinim budnim okom mladunče je napravilo i prve korake. Naime, kad se alpake okote, ženka ne prilazi mladuncu dok samostalno ne stane na noge. Ako ženka osjeti da je mladunče u opasnosti, pljuvanjem će pokušati otjerati neprijatelja.
Alpake (Lama pacos) južnoameričke su deve poznate po svojoj društvenosti. Žive u krdima i to ne samo s drugim alpakama, nego mogu živjeti i s kozama, ovcama i ljamama. Mužjaci i ženke razlikuju se, među ostalim, i po zubima. Mužjak ima mnogo duže gornje i donje sjekutiće te donje očnjake.
Zoološki vrt poziva građane da prijedloge imena za nove maksimirske njuške daju putem Facebooka.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....