Britanska humanitarka Sally Becker, koja je spasila stotine djece u ratu u BiH 1990-ih, pomogla je evakuirati devetero bolesne i ranjene djece iz Gaze privatnim zrakoplovom.
O akciji spašavanja govorila je kada je zrakoplov u utorak sigurno sletio u Trst.
Zaklada Gaza Kinder Relief, koja pomaže u evakuaciji kritično ozlijeđene djece, i projekt Pure Hope, koji pruža medicinsku pomoć djeci žrtvama sukoba na Bliskom istoku financirali su evakuaciju koja je planirana mjesecima.
Petero od evakuirane djece teško je ozlijeđeno, a ostala su imala razne urođene bolesti.
"Ništa se nije promijenilo otkako sam počela pomagati djeci 1993. Još uvijek je užasno. Još uvijek je šokantno. I dalje mi je traumatično vidjeti djecu u takvom stanju. To je tako nepotrebno. Nekada davno, poslali bismo vojnike u daleka polja da se međusobno pobiju. Sada su žene i djeca ti koji najviše pate. Samo se nadam da će i druge zemlje otvoriti svoja vrata kako bi pomogle većem broju djece kojoj je hitno potreban liječnički tretman", rekla je Becker, koja radi kao humanitarna radnica već 30 godina.
Nakon što je prvo pregovarala s palestinskim i izraelskim vlastima da dovedu djecu u Egipat, susrela se s liječnicima u vojnoj bazi u Kairu.
Djeca i njihove majke potom su avionom prebačeni u Italiju, gdje su ih kola hitne pomoći odvezla u dječju bolnicu Burlo Garofolo.
Unatoč uspjehu, Becker je rekla da se bojala da bi misija mogla biti uništena u posljednjem trenutku jer je naišla na komplikacije s papirologijom i logistikom.
"Tek u 2 sata ujutro smo konačno dobili dozvolu da djeca mogu letjeti, a mi smo letjeli u 9 ujutro - ostalo je još samo nekoliko sati do leta.
"Gaza Kinder Relief ih je sve morao premjestiti u zadnjih nekoliko dana u Kairo, a jedna djevojčica, Julia, prešla je granicu Gaze tek noć prije, tako da nismo ni znali hoće li stići na vrijeme. Laknulo mi je kad smo konačno sletjeli jer je to ponekad izgledalo malo vjerojatno."
Becker, koja je zbog svog rada na Balkanu dobila nadimak "Mostarski anđeo", dodala je da su njezini kolege iz Gaza Kinder Reliefa proveli mjesece uspostavljajući veze s raznim vlastima u Egiptu, te da je talijansko veleposlanstvo ostalo otvoreno do kasno kako bi izdalo vize.
"Djeca su bila tako uzbuđena što su ušla u avion. Zaklada za izbjeglice napunila je svaki odjeljak iznad glave igračkama i darovima, tako da su djeca odmah mogla početi bojati, igrati se i slušati glazbu. Bilo je dosta hrane, slatkiša i čokolade."
Becker se prisjetila trenutka kada je 14-godišnji Kamal, koji je izgubio nogu, odbio da ga iznesu iz aviona i sam je sišao niz stepenice.
"Umarširao je u bolnicu uzdignute glave. Dobit će, kao i svi oni, naprednu protetiku izrađenu posebno za njih u Bologni nakon što njihove rane dovoljno zacijele."
Sally Becker je radila u mnogim ratom razorenim zemljama. Godine 1993., u jeku rata u BiH, obratio joj se časnik Ujedinjenih naroda da pomogne djetetu kojem je bilo potrebno liječenje.
Vozila je vozilo hitne pomoći preko crte bojišnice kako bi na sigurno prevezla ozlijeđenu djecu i njihove obitelji.
Nedavno, kada je Rusija objavila rat Ukrajini, Becker je pomogla evakuirati 240 djece i majki iz regije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....