Zimbabve planira građanima početi prodavati zlatnike u pokušaju da spasi posrnulo gospodarstvo nakon što je zabilježena troznamenkasta inflacija uslijed kraha domaće valute, piše britanski Telegraph.
Kovanice Mosi-oa-tunya, koje su dobile ime po Viktorijinim slapovima, služit će kao alternativna pohrana vrijednosti, moći će se pretvoriti u gotovinu i njima trgovati.
Vlada Zimbabvea očajnički pokušava spasiti zemlju iz krize uzrokovane inflacijom koja je u lipnju iznosila ogromnih 200 posto.
Domaća valuta izgubila je više od dvije trećine svoje vrijednosti u odnosu na američki dolar.
Sve lošija ekonomska situacija u Zimbabveu podsjeća na gospodarski kolaps i hiperinflaciju iz razdoblja diktature Roberta Mugabea, kada je primjerice 2008. dnevna stopa inflacije iznosila 98%.
Zlatnici će biti dostupni za prodaju od 25. srpnja, a njihova će se cijena temeljiti na međunarodnoj cijeni zlata i troškovima proizvodnje. Sadržavat će uncu zlata što je nešto više od 31 gram zlata i moći će se kupiti u domaćoj ili stranoj valuti.
Prošloga tjedna središnja banka Zimbabvea povisila je ključnu kamatnu stopu s 80% na 200% upozoravajući da bi inflacija mogla preokrenuti značajne ekonomske uspjehe postignute u zadnje dvije godine.
Zimbabve je također objavio da bi američki dolar mogao biti zakonsko sredstvo plaćanja idućih pet godina.
Guverner središnje banke John Mangudya rekao je da val inflacije ‘potkopava potražnju i povjerenje potrošača‘ u vrijeme kada su predstavljeni planovi za ultraagresivno pooštravanje monetarne politike s ciljem obuzdavanja inflacije.
Jason Tuvey, ekonomist u londonskom Capital Economicsu, neovisnom savjetovanju za ekonomska istraživanja, komentirao je kako je riječ o pomalo čudnoj politici.
- Ono što u Zimbabveu rade je vraćanje u neku vratu zlatnog standarda, rekao je.
To znači da novac u optjecaju ima fiksno pokriće u zlatu.
Dok većina zemalja razvijenog svijeta muku muči s visokom inflacijom, zapravo mali klub zemalja bori se s rastom cijena koji izmiče kontroli.
Turska je inflacija dosegnula gotovo 80 posto dok MMF predviđa visoku stopu inflacije u Venezueli i Sudanu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....