Summit EU počinje poslijepodne, a na njemu će Hrvatsku predstavljati slovenski premijer Janez Janša zbog nemogućnosti premijera Andreja Plenkovića da osobno sudjeluje na skupu. Ovo je praksa na sastancima na vrhu EU gdje mogu sudjelovati isključivo predsjednici vlada ili država, a ne i potpredsjednici ili ministri.
Ovisno o unutarnjem ustrojstvu, neke države članice na sastanke Europskog vijeća šalju predsjednike, dakle šefa države (Francuska, Cipar, Litva), a druge šalju šefa vlade. Zato se i sastanak zove “summit šefova država ili vlada”. Pravilo je da šef vlade ili države koji ne može sudjelovati, ili mora otići sa sastanka ranije, zaduži kolegu iz neke druge države da ga predstavlja.
Što se tiče sadržaja rasprave, Janša mora jasno dati do znanja kada bude iznosio stav u ime Republike Hrvatske.
S obzirom na jednu od tema sastanka, usvajanje odluka vezanih za višegodišnji okvir i fond za oporavak, što je do sada blokirano od strane Mađarske i Poljske, nekima se činilo da Janša možda i nije najbolji izbor.
On je pokazivao razumijevanje za ove dvije države koje su blokirale odluke. Međutim, Janša to ne može učiniti i u ime Hrvatske, ako za to nije dobio smjernice iz Zagreba.
No, obično šefovi država ovlasti da ih zastupa daju nekom kolegi iz susjedne države pa je hrvatski izbor logičan i iz tog aspekta.
Očekuje se kompromis oko proračuna
Ovo će biti zadnji summit EU za vrijeme njemačkog predsjedanja pa je i politička ostavština kancelarke Angele Merkel u pitanju. Zbog toga se očekuje i kompromis kojim će se deblokirati odluke potrebne za formalno usvajanje Višegodišnjeg financijskog okvira i Fonda za oporavak, ukupne vrijednosti od preko 1800 milijardi eura.
Ovu su odluku blokirale Mađarska i Poljska zbog uvjetovanja korištenja sredstava s poštivanjem načela vladavine prava. Merkel je osobno bila angažirana proteklih dana u kontaktima s Budimpeštom i Varšavom u traženju kompromisa.
Uoči summita su stizali pozitivni signali da je kompromis na pomolu. Jedna od mogućih opcija, s kojom će svi biti zadovoljni i svatko smatrati da nije odustao od svog stava, je da se sredstva jednoj državi ne mogu uskratiti pozivanjem na kršenje vladavine prava ako se o tome vodi postupak pred sudom Europske unije.
Brexit nije formalno tema summita, ali se o njemu razgovara
Noć prije summita u Bruxellesu predsjednica Europske komisije Ursula van der Leyen imala je večeru s britanskim premijerom Borisom Johnsonom, u pokušaju stvaranja ozračja u kojem bi se postigao kompromis o sporazumu za odnose nakon Brexita.
Brexit na današnjem summit EU-a ipak neće biti formalno na dnevnom redu. O tome su se lideri EU-a složili su prije kako bi Londonu poručili da EU u potpunosti podržava svog glavnog pregovarača za Brexit Michela Barniera koji ima puni mandat i jasne smjernice za pregovore.
Zato će lideri EU-a samo poslušati kratki izvještaj predsjednice Europske Komisije Ursule van der Leyen o večeri koju je imao s Johnsonom i ponoviti punu potporu glavnom EU pregovaraču za Brexit Michelu Barnieru.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....