USPANIČENI STRUČNJACI

‘Za četiri tjedna polovica Slovenaca neće moći raditi. Trebamo mjere i obvezno cijepljenje!‘

Vlada se još nije odlučila za uvođenje novih mjera premda se zadnjih dana ponovo primjećuje rast epidemije

Testiranje na covid-19 u Sloveniji

 Jure Makovec/AFP

Liječnici u Sloveniji upozoravaju da bi zbog širenja omikron varijante koronavirusa stanje u bolnicama uskoro moglo postati alarmantno, te se zauzimaju za uvođenje obveznog cijepljenja protiv covida-19.

Prema podacima ministarstva zdravstva, u bolnicama su u četvrtak bila 574 covid pacijenta, dva više nego u srijedu, no epidemiolozi očekuju da će do većeg porasta hospitalizacija doći kroz tjedan ili dva i da će omikron varijanta i u Sloveniji uskoro postati dominantna.

Vlada se još nije odlučila za uvođenje novih mjera premda se zadnjih dana ponovo primjećuje rast epidemije i porast dnevnih zaraza.

Premijer Janez Janša upozorio je da će najvjerojatnije uskoro trebati uvesti nove restrikcije i "ograničiti neke slobode", premda nije specificirao na što bi se one odnosile, ali je dodao da se neće uvoditi ništa što se u nekim europskim zemljama već ne primjenjuje.

Epidemiolozi iz vladinog stručnog savjeta za covid-19 još nisu predložili obvezno cijepljenje, ali su neslužbeno u više navrata navodili kako bi ono bilo potrebno, posebno za ranjive skupine i za one starije od 50 godina kod kojih procijepljenost još nije zadovoljavajuća.

Zbog zaraze omikron varijantom i karantene onima koji su sa zaraženima bili u kontaktu može se dogoditi da kroz četiri tjedna za rad bude sposobna samo polovica ljudi, ne samo među liječnicima i medicinskim sestrama u zdravstvu, nego i u drugim djelatnostima, upozorila je u izjavi novinarima u četvrtak Tatjana Lejko Zupanc, direktorica ljubljanske Infekcijske klinike.

Uz trenutni tempo širenja omikron varijante mnogi će ostati kod kuće i lockdown bi mogao u tom slučaju spontano uslijediti, dodala je Lejko Zupanc, prenose mediji.

Kako navode, do sada je sekvencioniranjem u Sloveniji potvrđeno 348 uzoraka kao omikron varijanta, a treba sekvencionirati još skoro 1200 uzoraka koji su izdvojeni s velikom sumnjom da se radi o zarazi omikronom.

Među onima koji su testirani u srijedu već je oko 40 posto zaraženo omikron varijantom, kazala je novinarima Lejko Zupanc, a iz nacionalnog Instituta za javno zdravlje (NIJZ) poručili su da idućih dana očekuju da će se broj zaraza novom zaraznijom varijantom dodatno povećavati.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 01:45