'NISAM OPTIMIST'

Vučić: ulazak Vojske Srbije na Kosovo značio bi sukob s NATO-om, najmoćnijim savezom na svijetu

Aleksandar Vučić
 Dimitar Dilkoff/Pool / REUTERS

Beograd neće odustati od dijaloga s Prištinom jer je razgovor jedino rješenje za postizanje kompromisa, ali je malo optimizma uoči nastavka pregovora s predstavnicima kosovske vlasti u Bruxellesu, izjavio je u utorak predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i poručio da bi eventualni ulazak Vojske Srbije na Kosovo otvorio sukob s NATO-om.

Srbijanski šef države je potvrdio kako Rezolucija 1244 Vijeća sigurnosti UN-a predviđa povratak jednog broja vojnika i policajaca Srbije na Kosovo te da on to često spominje svojim sugovornicima iz međunarodne zajednice. "Odgovor je, obično, taj da ukoliko bi Srbija pokušala ući na Kosovo sa svojom vojskom ili policijom, NATO bi to tretirao kao neprijateljski akt i mi bismo bili u sukobu s najmoćnijim savezom na svijetu", rekao je Vučić novinarima prigodom međunarodnog skupa u Beogradu o korupciji.

Vučić je naglasio kako takva stajališta govore "koliko je situacija ozbiljna i koliko ljude ne zanima pravo već samo sila i faktičko stanje".

"Ja ne govorim često o tome, jer neću zamarati građane svaki dan, ali neću ni reći da je to pravedno i pravično", rekao je Vučić uoči razgovora koji predstoje u Bruxellesu. "Nisam optimist, ali će Srbi uložiti napore da se dođe do kompromisa", poručio je Vučić.

On je ocijenio kako Albanci na Kosovu "postaju sve nervozniji" i rekao kako je zabrinut zbog učestalih napada na kosovske Srbe, nazivajući te incidente "kampanjom zastrašivanja". "Do sada smo uspjeli sačuvati mir i stabilnost, ali je to sve teže jer Albanci postaju sve nervozniji", kazao je Vučić.

Komentirajući završetak mandata pravosudne misije EU na Kosovu (EULEX) 15. lipnja, Vučić je rekao kako se Beograd nadao da će EULEX "obavljati svoj posao uvijek profesionalno, ali to nije uvijek bilo na najvišoj razini". Vučić je greškom države Srbije ocijenio što je u prošlosti prihvatila da se EULEX-u omogući da obnaša sve poslove na Kosovu bez sudjelovanja i utjecaja Beograda, te da je "trebalo inzistirati na Rezoluciji 1244" VS UN koja ne isključuje suverenitet i integritet Srbije na Kosovu. Srbijanski predsjednik ocijenio je i da su "to greške prošlosti", te da se one "sada ne mogu promijeniti".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
09. studeni 2024 03:27