Službeni dokumenti potvrđuju da je pilot Air Forcea imao vrlo neobičan susret s neidentificiranim letećim objektom iznad Meksičkog zaljeva prošle godine, iako mnoga pitanja ostaju neriješena, prenosi portal The War Zone.
Naime, skinuta je oznaka tajnosti s bizarnog susreta pilota zračnih snaga SAD-a, koji je izjavio da je vidio nešto što nije mogao s lakoćom identificirati, ali je bilo ‘veličine i oblika‘ Apollo svemirske letjelice. Dogodilo se to tijekom leta iz zračne baze Eglin na Floridi.
Još tri neidentificirana objekta su se pojavila na radaru tijekom incidenta, o kojemu je prvi javno govorio kongresmen s Floride Matt Gaetz prošloga ljeta.
Pozivajući se na Zakon o pravim na pristup informacijama, Abbas Michael Dharamsey, neovisni istražitelj, došao je u posjed dokumenata o incidentu koji se dogodio 26. siječnja 2023. blizu obale Floride.
Dharamsey je dobio četiri obavještajna izvješća o incidentu, koja su prošla strogu redakturu. U izvješću je bio i crtež nacrtan rukom onoga što pilot tvrdi da je vidio, kao i neklasificirani sažetak incidenta. Air Force je poručio Dharamseyu da postoji i video snimka incidenta, ali su je zadržali pozivajući se na zaštitu nacionalne sigurnosti.
Crtež prikazuje široki objekt u obliku kruške. Napomene na crtežu govore da je s jedne strane metalne boje, a druge strane sive. Središnji dio bio je narančasto crvenkast. Čini se da na dnu piše ‘blurry air‘ (mutni zrak), ali ‘bez dima‘. Crtež je u skladu s opisom u neklasificiranom sažetku.
- Neidentificirani leteći objekt (označen kao UAP-1) sliči svemirskoj letjelici Apollo po veličini i obliku s narančasto-crvenkasto osvijetljenim zaobljenim dnom i gornjim dijelom u obliku trodimenzionalnog stošca koji se sastoji od ‘metalno sivih segmenata ploče‘, stajalo je u izvješću.
Opis ima određenu sličnost sa zapovjednim i servisnim modulima korištenima tijekom misije Apollo na Mjesec u kasnim 1960-im i ranim 1970-im godinama.
- Pilot Air Forcea je preko radara uočio četiri neidentificirana leteća fenomena (UAP). Nakon što im se približio, uspio je uspostaviti vizualni kontakt i upotrijebiti senzore kako bi snimio jednog od njih. Ostala tri su detektirana na radaru, ali nisu snimljena. UAP je letio na visini od oko 4,876 metara. Drugi i treći UAP su zabilježeni na visini između 5181 i 5486 metara. Četvrti objekt se izgubio na radaru te nije zabilježena njegova pozicija. Brzina letenja nije zabilježena niti za jedan objekt. Valja napomenuti da se nakon približavanja objektu UAP-1 na udaljenosti od 1219 metara, radar pokvario i onemogućen mu je rad do kraja leta. Istraga je pokazala da se aktivirao prekidač, ali tehničari za održavanje nisu uspjeli dijagnosticirati kakav je kvar bio.
U novim dokumentima o incidentu ne spominje se kvar bilo kojeg senzora u zrakoplovu osim radara. U sažetku se ne spominje kojim tipom zrakoplova je letio pilot, iako se ranije govorilo da je riječ o nevidljivom lovcu F-22 Raptor.
Zrakoplov F-22 nema integrirani infracrveni sustav za pretraživanje i praćenje (IRST), ali ima AN/AAR-56 sustav upozorenja o približavanju raketa (PMAWS), koji uključuje niz infracrvenih senzora postavljenih oko zrakoplova koji mogu dati sferično upozorenje o nadolazećim projektilima i sličnim situacijama. U članku se naglašava da se ne može sa sigurnošću tvrditi da je u incidentu doista sudjelovao F-22 Raptor.
Na saslušanju 2023. godine zastupnik Gaetz je rekao da je s dvoje kolega zastupnika u Kongresu otputovao u bazu Eglin kako bi dobio više informacija.
- Tražili smo dokaze koje je letačka posada snimila i sve radarske slike. Isprva nam nije omogućen pristup, ali smo kasnije vidjeli fotografiju i susreli se s jednim članom posade, rekao je.
- Na fotografiji je bilo nešto što nisam mogao povezati ni s čim što je stvorila ljudska ruka, bilo iz Sjedinjenih Država ili neke druge države, a poprilično sam informiran jer sam služio u Odboru za oružane snage sedam godina. Bio sam i član povjerenstva koje nadzire rad DARPA-e (agenciju za naredna obrambena istraživanja).
Zapovjedni i servisni modul Apolla je dužine 10 metara, a širine 4 metra. U četiri obavještajna izvješća koje je objavio Dharamsey, u rijetkim dijelovima teksta koji nisu prošli redakturu, stoji upozorenje ‘obavještajni podaci nisu detaljno i do kraja ocijenjeni‘.
Sva izvješća su poslana Obrambenoj obavještajnoj agenciji (DIA), a čini se da su proslijeđeni i nizu drugih obavještajnih službi i drugih ureda diljem američke vojske i obavještajne zajednice. Nije poznato kakve su procjene DIA-e ili bilo koje druge institucije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....