Talijanski sud izrekao je u ponedjeljak, na kraju dugog suđenja, duge kazne zatvora mafijašima ‘Ndranghete, najmoćnije mafijaške organizacije u zemlji.
Više od 200 članova kriminalne organizacije osuđeno je na više od 2200 godina zatvora nakon jednog od najvećih suđenja mafiji u talijanskoj povijesti, prenosi Sky News.
Više od 330 osumnjičenih mafijaša i njihovih osumnjičenih suradnika optuženo je bilo za niz kaznenih djela, poput iznude, krijumčarenja droge i krađe, a suđenje je trajalo gotovo tri godine.
Talijanska novinska agencija Ansa objavila je da je sucima trebalo sat i 40 minuta da pročitaju presudu.
Najteže kazne dobili su Saverio Razionale i Domenico Bonavota, dva lokalna kalabreška mafijaška bossa, svaki po 30 godina zatvora.
Među osuđenima su Giancarlo Pittelli, odvjetnik i bivši političar stranke Naprijed Italija, članice nacionalne vladajuće koalicije, koji je dobio 11 godina zatvora zbog dosluha s mafijom i odavanja informacija.
Giorgio Naselli, bivši lokalni načelnik policije, osuđen je na dvije i pol godine zatvora.
Tužiteljstvo nije ipak dobilo stroge kazne kakve je tražilo u nizu slučajeva i više od 100 opuženika oslobođeno je krivnje.
Presuda izrečena u ponedjeljak je prvostupanjska i na nju se mogu žaliti i obrana i tužiteljstvo.
Tužitelji smatraju ‘Ndranghetu najmoćnijom mafijaškom organizacijom u zemlji, moćnijom od Cosa Nostre na Siciliji. Utjecajna je širom Europe i šire.
Suđenje je održano u kalabreškom gradu Lamezija Terme, u bivšem call centru. Optuženici su bili u metalnim kavezima.
Posljednji put kada se u Italiji sudilo stotinama osumnjičenih mafijaša bilo je 1986. u Palermu u slučaju koji je bio prekretnica u borbi protiv Cosa Nostre, što je bio početak zalaza te skupine.
To suđenje imalo je velik utjecaj jer se sudilo mnogim mafijaškim obiteljima.
Kalabreško suđenje fokusiralo se na samo jednu skupinu - Mancuso klan iz pokrajine Vibo Valentia - a većinu vrha ‘Ndranghete nije se diralo.
Još 70 optuženika proglašeno je krivima u studenom 2021. jer su izabrali brzu proceduru u zamjenu za kraće kazne.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....