KORUPCIJA U BIH

Veleposlanstvo SAD-a: ‘Tvrtke povezane s Dodikom od vlasti su dobile milijunske ugovore‘

Sankcionirane su tvrtke bile licencirani dobavljači informatičke opreme te pružatelji tehničke potpore za njenu instalaciju

Milorad Dodik

 Milos Miskov/Anadolu Via Afp

Vlasti Republike Srpske od 2023. godine kroz različite su ugovore s više od 35 milijuna eura financirale poslovne tvrtke koje su na crnoj listi američkog ministarstva financija a predstavljaju izvor bogaćenja čelnika bosanskih Srba Milorada Dodika i članova njegove obitelji, podaci su američkog veleposlanstva.

U objavi na društvenoj mreži X u ponedjeljak su iz američkog veleposlanstva u Sarajevu naveli kako postoje dokazi da je najmanje 70 milijuna konvertibilnih maraka (35,8 milijuna eura) iz entitetskog proračuna "upumpano" u tvrtke povezane s Dodikom i njegovom obitelji.

Riječ je o tvrtkama Prointer, Kaldera i Sirius 2010 koje je Ured za kontrolu inozemne imovine (OFAC) pri američkom ministarstvu financija sankcionirao u lipnju.

"Sve ove tvrtke sada se nalaze na američkom popisu sankcioniranih zbog njihove uloge u omogućavanju korupcije", ističe se u objavi veleposlanstva.

Ugovori koje je tim tvrtkama dala vlada RS realizirani su u 2023. i 2024. godini, a nakon što su im nametnute američke sankcije poslovne banke počele su im zatvarati sve račune i time su im praktično blokirali poslovanje.

Sankcionirane su tvrtke bile licencirani dobavljači informatičke opreme te pružatelji tehničke potpore za njenu instalaciju i održavanje.

Tvrtka Sirius 2010 zajedno s hrvatskim Odašiljačima i vezama (OIV) dobila je i posao digitalizacije javnih radio-televizijskih servisa u BiH. Nakon što su kažnjeni sankcijama morali su odustati od tog posla a ministarstvo prometa i komunikacija BiH sada analizira može li OiV samostalno nastaviti projekt.

Vlasnici tvrtki koje su dospjele pod američke sankcije sada ih pokušavaju ugasiti i osnovati nove i nastaviti s dosadašnjim poslovima, no SAD ih je upozorio kako je i to kršenje sankcija.

Politika SAD-a je da se to smatra "urotom" čiji je cilj izbjegavanje sankcija, što onda otvara prostor uvođenju novih kaznenih mjera osobama ili tvrtkama koje u tome sudjeluju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 21:32