Instruktori ruske vojske i vojnici Srednjoafričke Republike napadali su civile prekomjernom silom, ubijali, okupirali škole i pljačkali, stoji u izvješću Ujedinjenih naroda koje je Reuters vidio u utorak.
Izvještaj predstavljen Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda optužuje i Koaliciju patriota za promjene (CPC), najveću grupaciju pobunjenika u toj afričkoj državi, da regrutira djecu, napada mirotvorce, seksualno zlostavlja i pljačka skupine za humanitarnu pomoć.
Vodstvo Srednjoafričke Republike i ruski dužnosnici UN-u rekli su da su svjesni tih optužbi, no da ih odbacuju, dodavši da je pobunjenicima u cilju širiti takve priče.
Rusija i Francuska, koja ima oko 300 vojnika u toj zemlji, natječu se za utjecaj u državi od 4,7 milijuna stanovnika bogatoj zlatom i dijamantima, prenosi Reuters.
Rusija je u Srednjoafričku Republiku poslala stotine vojnih obučavatelja kako bi pripremila vladine snage za borbu protiv pobunjenika.
- Ruski vojni savjetnici nisu mogli i nisu sudjelovali u ubijanju i pljačkama. Ovo je samo još jedna laž - rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov u ponedjeljak u odgovoru na optužbe UN-a.
Srednjoafričkom Republikom vlada nasilje otkad je u ožujku 2013. vlast preuzela koalicija većinski muslimanskih pobunjenika imena Seleka.
Proteklih mjeseci se vojska, uz pomoć mirotvoraca UN-a te vojske Rusije i Ruande, bori protiv pobunjenika CPC-ja koji žele poništiti glasovanje 27. prosinca na kojem je pobjednikom proglašen predsjednik Faustin-Archange Touadera.
U UN-ovom izvješću stoji da su vladine snage sigurnosti i ruski instruktori ubili najmanje šest civila u džamiji tijekom operacije protiv CPC-ja.
- Napali su džamiju iako su znali da su tamo prisutni civili, ne poštujući vjersku prirodu zgrade. Prema tvrdnjama svjedoka, nije se pazilo na razliku između civila i boraca - napisali su stručnjaci UN-a.
Oni su napisali da su Rusi i vojska opljačkali humanitarnu skupinu i ukrali 1850 dolara vrijednu robu, uključujući onu namijenjenu žrtvama seksualnog nasilja.
Rusija je UN-u rekla da je od 18. travnja u Srednjoafričkoj Republici 532 njezinih vojnih savjetnika. UN pak smatra da ih je puno više, "između 800 i 2,1 tisuće", a da među njima ima ljudi iz Libije, Sirije i drugih država.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....