ODLAZAK MILIJARDERA

Umro je Dietrich Mateschitz, osnivač Red Bulla

Austrijski milijarder preminuo je u 79. godini nakon borbe s teškom bolesti

Dietrich Mateschitz

 ERWIN SCHERIAU/AFP/Profimedia

Austrijski milijarder Dietrich Mateschitz, suosnivač austrijske tvrtke za energetska pića Red Bull, koji je kasnije postao veliki investitor u profesionalni sport, preminuo je u 79. godini nakon borbe s teškom bolesti, javlja DW.

Helmut Marko iz Red Bull Racinga potvrdio je novinarima na Velikoj nagradi SAD-a u Austinu kasno večeras da je suosnivač čuvene tvrtke energetskih pića preminuo u dobi od 78 godina.

Austrijanac iz Štajerske 1987. godine osnovao je tvrtku za proizvodnju energetskih pića Red Bull i pomogao joj da izraste u lidera na svjetskom tržištu. Kako je tvrtka rasla, Mateschitzova marketinška strategija se promijenila, a Red Bull je počeo snažno ulagati u sportske događaje.

Njegova vjerojatno najpoznatija pojedinačna investicija bila je kupnja tadašnjeg Jaguarovog tima Formule 1 2004. godine.

Do 2010. godine Mateschitz je transformirao Red Bull Racing iz prosječne ekipe u momčad koja osvaja prvenstvo, s mladim Nijemcem Sebastianom Vettelom za volanom. Ukupno su vozači Red Bull Racinga osvojili šest naslova svjetskih prvaka - četiri sa Sebastianom Vettelom, dva s Maxom Verstappenom.

Red Bull je također ulagao velika sredstva u druge ekstremne sportove, od kojih su mnogi bili trkaći, uključujući sve od kaskaderskih aviona do motocikala i bicikala...

Kasnije se tvrtka počela širiti te je ušla i u svijet nogometa te osnovala neke od najpoznatijih nogometnih klubova kao što su Red Bull Salzburg, RB Leipzig, New York Red Bulls i drugi.

image

Dietrich Mateschitz

Frederic Le Floc H/Afp/Profimedia/Frederic Le Floc H/afp/profimedia

Kako se pisalo, Mateschitz je bio hrvatskog porijekla. Njegova se obitelj navodno prezivala Matešić te je upravo iz Hrvatske došla u Štajersku.

Dietrich je rođen 1944. u mirnoj štajerskoj općini Sankt Marein im Mürztal. Obitelj njegove majke je iz Štajerske, a očeva iz Maribora, zbog čega ga i Slovenci svojataju. Deutsche Welle je pisao da ima rodbinu na zadarskom području, a on je sam za sebe tvrdio da je "kozmopolitski Štajerac".

Roditelji su mu bili učitelji u osnovnoj školi i razveli su se dok je bio dječak. Nakon završetka srednje škole otišao je na fakultet i dobio diplomu iz marketinga. Zaposlio se u tvrtki Unilever, a nakon nekog vremena prelazi u Blendax, kompaniju koja proizvodi zubnu pastu, a koju će kasnije kupiti Procter&Gamble. Radeći kao marketinški stručnjak, puno je vremena provodio u zrakoplovima tijekom poslovnih putovanja. Upravo je na jednom takvom putovanju po jugoistočnoj Aziji Mateschitz otkrio energetsko piće koje daje krila.

image

Dietrich Mateschitz

Erwin Scheriau/Afp

Tijekom putovanja na Tajland probao je lokalno energetsko piće Krating Daeng (crveni bik) i otkrio da mu pomaže u liječenju jet laga. U dogovoru s vlasnikom, ‘čudotvorni‘ napitak je 1987. plasiran na europsko tržište, a onda i u ostatku svijeta.

Mateschitz je u trenutku smrti bio vlasnik 49 posto Red Bulla, a njegovo bogatstvo se procjenjivalo na oko 20.2 milijarde dolara te je prema Forbesu bio 71. najbogatija osoba na svijetu.

image

Niki Lauda, Helmut Marko i Dietrich Mateschitz

Hoch Zwei/Zuma Press/Profimedia/Hoch Zwei/zuma Press/profimedia

Pilot i ljubitelj skijanja često je bio fotografiran kako ležerno odjeven u traperice, košulju i kožnu jaknu vrijeme provodi u društvu svoje 32 godina mlađe djevojke Marion Feichtner. Njih dvoje snimljeni su kako se vozikaju skuterom, posjećuju staze Formule 1 i skijaju. Iako je kao suvlasnik Red Bulla konstantno radio na promidžbi svojeg brenda u kontekstu avantura, privatno je imao potpuno drugu ljubav.

image

Dietrich Mateschitz i njegova djevojka Marion Feichtner

Sopa Images/Ddp Usa/Profimedia/Sopa Images/Ddp Usa/Profimedia

Posljednje desetljeće Mateschitz je kupovao imovinu na austrijskim Alpama. Na meniju mu je bilo sve što se čini iole zanimljivo - od dvoraca, preko konoba, do vila koje su crkvi ili aristokratima postale preskupe za održavanje, a zbog čega se ponekad prodaju po nižim cijenama. U kolekciji je skupio pozamašan broj nekretnina. Spomenimo samo neke - Art Nouveau gostinjska kuća iz 1908. koja je nekad bila u vlasništvu čeličane, vila na obali jezera Wolfgang u kojoj je boravio vojvoda Edvard nakon što je abdicirao s britanskog prijestolja, konoba iz 1603. godine i drvena trokatnica na Preberskom jezeru.

image

Dietrich Mateschitz i njegova djevojka Marion Feichtner

Famous/avalon/Avalon/Profimedia/Famous/avalon/avalon/profimedia
image

Dietrich Mateschitz i njegova djevojka Marion Feichtner

Fotosports International/Newscom/Profimedia/Fotosports International/newscom/profimedia

Iako je njegov šoping po regiji i trošenje milijuna na uređivanje zaraslih dvoraca, okućnica i staza donijelo najmanje 200 tisuća novih turista, lokalci bi radije da na oživljavaju posrnule industrije radi nacionalna i lokalna vlast. Mateschitz je pak tvrdio da su njegovi motivi bili jasni - uživanje u starini.

image

Dietrich Mateschitz

Robert Michael/Afp

"Slab sam na prekrasna, jedinstvena mjesta", rekao je u intervjuu za Kleine Zeitung 2017. godine. "Želim u njima uživati, ali se želim i brinuti o njima."

Taj intervju jedan od je od rijetkih koje je ovaj filantrop dao medijima. Zato je zanimljivo izdvojiti još nekoliko citata iz njega.

"Ne činim sve ovo kako bih postao bogat; ne mogu ništa uzeti sa sobom. Želim učiniti nešto korisno, sačuvati ljepotu", odgovorio je na pitanje zašto je uključen u toliko projekata kad mu mnoga od njih ne donose zaradu.

Primjerice, zbog jednog od najpoznatijih Red Bullovih projekata Spielberg, koji uključuje staze za utrkivanje, sedam hotela i kafića, godišnje izgubi 30 milijuna eura.

"Sve se može maksimizirati - kreativnost, inovativnost, inteligencija, osim profita. Samo kad se maksimizira sve što je pametno, dobro, kreativno i važno dolazi se do profita", rekao je o maksimiziranju profita.

"Ja sam humanist, kozmopolit, pacifist i individualac. I protivim se bilo kakvom diktiranju mišljenja", dobacio je kad mu je novinar ukazao na činjenicu da je on dio elite protiv koje se buni. Mateschitz je onda nastavio lamentirati protiv političara i intelektualne elite koja zagovara političku korektnost, protiv politike otvorenih vrata migrantima i njemačkih kritičara koji optužuju da Red Bull uništava nogomet u Njemačkoj.

Otkrio je još da posjeduje cijeli niz zrakoplova i helikoptera kojima upravlja, otok na Fidžiju, 12 tisuća zaposlenika i da plaća nekoliko stotina milijuna eura poreza.

U širenje imovine po Alpama uključio se kad je odlučio obnoviti stazu Formule 1 u sklopu projekta Spielberg, 60-ak kilometara od rodnog mu mjesta. Trebala mu je gostinjska kuća u kojoj bi mogao ugostiti velike face poput bivšeg vlasnika Formule 1 Bernieja Ecclestonea.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
20. listopad 2024 22:03