Bilateralni susreti ruskog predsjednika Vladimira Putina s indijskim premijerom Narendrom Modijem i kineskim predsjednikom Xi Jinpingom u Kazanju postali su glavni događaji prvoga dana 16. summita BRICS-a. To je prvo veliko međunarodno okupljanje kojemu je Putin domaćin od početka ruske agresije na Ukrajinu jer je na lanjskom u Johannesburgu morao sudjelovati preko videolinka zbog tjeralice Međunarodnog kaznenog suda zbog ratnih zločina u Ukrajini.
U Kazanj su došli čelnici tridesetak zemalja, ali glavni su Xi Jinping i Narendra Modi. Iako je Putin tijekom sastanka s Modijem komplimentirao Indijcu ocjenom kako "rusko-indijski odnosi imaju karakter posebno privilegiranog strateškog partnerstva", Modi ga je diplomatski pristojno, ali jasno podsjetio da rat Rusije u Ukrajini otežava normalnu suradnju.
"U redovitom smo kontaktu u vezi s tekućim sukobom između Rusije i Ukrajine. Kao što sam prije rekao, vjerujemo da se problemi trebaju riješiti mirnim putem i spremni smo pružiti svaku pomoć koju možemo", podsjetio je Modi koji balansira između Rusije i Zapada, i to vrlo uspješno.
Putin se susreo i s Xi Jinpingom, a mediji nisu zaboravili napomenuti kako se dva diktatora uvijek međusobno oslovljavaju s "dragi prijatelju". Rus i Kinez dali su jasno do znanja kako žele da njihove države budu stupovi novog poretka u svijetu. "Namjeravamo dodatno povećati koordinaciju na svim multilateralnim platformama kako bismo osigurali globalnu sigurnost i pošteni svjetski poredak", uvjeravao je Putin.
"Krenuli smo pravim putem za izgradnju interakcije između velikih sila na načelima nesvrstanosti, a vi i ja uvijek posvećujemo povećanu pozornost kinesko-ruskim odnosima i držimo ih pod osobnom kontrolom", uzvratio je Xi.
Jedan od ključnih zadataka summita u Kazanju jest stvaranje platnog mehanizma koji se ne temelji na dolaru. Želi se prekinuti "hegemonija dolara" zbog čega je najavljena deklaracija o nagodbama BRICS-a, odnosno dogovor o novoj politici mehanizma nagodbe, kao alternativa SWIFT-u.
Ali, čak ni mediji pod kontrolom Kremlja nisu mogli prešutjeti međusobne probleme unutar BRICS-a.
"Nemoguće je ignorirati stvari poput graničnih napetosti između Indije i Kine, dviju zemalja koje su ključni igrači u BRICS-u. Slično tome, unatoč nedavnom zatopljenju u odnosima, Iran i Saudijska Arabija vode "na daljinu" rat u Jemenu. Na afričkom kontinentu odnosi između Egipta i Etiopije, dviju novih država članica, zategnuti su zbog goleme brane na Nilu. Iz toga proizlazi samo jedan zaključak: BRICS-u treba unutarnji mehanizam koji će eliminirati napetosti između zemalja članica", objavio je dnevnik Komersant.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....