Nakon što je New York Times objavio informacije o tome kako je Bijela kuća, odnosno predsjednik SAD- Joe Biden, odobrio Ukrajincima korištenje ATACMS za duboke udare unutar ruskog teritorija, krenule su prve reakcije na ovakvu odluku.
Svoju ljutnju nije mogao sakriti Trumpov sin Donald Trump Jr. koji je izjavio kako se čini da ‘vojno-industrijski kompleks želi biti siguran da je Treći svjetski rat započeo prije nego što njegov otac dobije šansu stvoriti mir i spasiti živote‘.
- Moraju spasiti trilijune dolara. Prokleti bili, imbecili, poručio je preko X-a.
Ruska zastupnica Maria Butina izjavila je u ponedjeljak da administracija predsjednika Joea Bidena, dopuštanjem Ukrajini korištenje američkog oružja za napade duboko unutar Rusije, riskira izbijanje Trećeg svjetskog rata.
- Bidenova administracija pokušava eskalirati situaciju do maksimuma dok još ima moć i dok su još na vlasti. Nadam se da će (Donald) Trump preokrenuti odluku jer ozbiljno riskiraju početak Trećeg svjetskog rata, što nije u interesu nikoga, izjavila je Butina za Reuters.
Republikanska zastupnica Marjorie Taylor Greene, koja podržava Trumpa, osudila je Bidenovu odluku putem X-a.
- Biden na odlasku iz Bijele kuće pokušava započeti Treći svjetski rat dopuštajući Ukrajini upotrebu američkih projektila dugog dometa u Rusiji. Amerikanci su 5. studenoga dali mandat upravo protiv ovakvih odluka SAD-a i ne žele financirati ili voditi strane ratove. Mi želimo riješiti svoje probleme, ovo mora prestati, poručila je.
Analitičar CNN-a pokušao je objasniti je li prekasno za taktičke raketne sustave američke vojske ili ATACMS da naprave razliku u ratu ako udare na ciljeve duboko u Rusiji.
Odgovor je složen i možda objašnjava donekle dosadašnju nevoljkost Bidenove administracije da izda takvo dopuštenje.
Prvo, postoji ograničena zaliha ATACMS-a do kojih Ukrajina može doći. Dakle, čak ni to što Kijev može pogoditi duboko u Rusiji – a domet ATACMS-a je od 160 do 300 km, ovisno o tipu bojeve glave – neće donijeti promjenu na bojnom polju preko noći.
Analitičari su već naveli brojku ruskih ciljeva koji su u dometu ovih projektila, no Ukrajina neće dobiti dovoljno ATACMS-a da promijeni tijek rata, piše za CNN Nick Paton Walsh.
Druga stvar, Ukrajina je uspjela prodrijeti dublje u Rusiju koristeći jeftinije bespilotne letjelice domaće proizvodnje. Sjedinjene Države pristale su pomoći u financiranju razvoja i proizvodnje tih uređaja, koji su, čini se, izazvali pustoš na području moskovskih zračnih luka i na ruskoj energetskoj infrastrukturi.
Treće, dopuštenje da se američkim preciznim projektilima pogodi dublje unutar Rusije je, kako zvuči, prilično provokativno. Istina je da je Moskva sada prilično vojno slaba i malo je vjerojatno da će se upustiti u izravni sukob s NATO-om ili SAD-om.
U jednom trenutku, piše CNN, Moskva bi se mogla vratiti metodi odvraćanja, osobito u kontekstu informacija da su moskovske obavještajne službe okrivljene za sabotažu civilnih ciljeva diljem Europe, uključujući nedavna izvješća da su eksplozivni paketi postavljeni u kurirske zrakoplove unutar Europe.
Bidenova odluka nije bila tako jednostavna ili očita kao što su tvrdili neki zagovornici u Kijevu. Čini se da je širi cilj bio natjerati Bidenovu administraciju da malo više izloži sebe u ukrajinskom ratu - da doista skine rukavice.
CNN-ov analitičar na kraju podsjeća da Bijela kuća želi naglasiti da je raspoređivanje sjevernokorejskih trupa u Kursku potaknulo njezinu odluku – da je to odgovor SAD-a na eskalaciju Moskve.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....