KONTROVERZNI PLAN

Trumpov najbliži suradnik otkrio kako namjeravaju zaustaviti rat u Ukrajini, analitičari: ‘Pa to je darovanje pobjede Putinu!‘

JD Vance, kontroverzni Trumpov kandidat za potpredsjednika, ispričao je kako bi mogao izgledati dogovor o okončanju rata

Donald Trump i JD

 Adam Gray/Afp

JD Vance, kandidat Donalda Trumpa za potpredsjednika SAD-a, u slučaju da u izbornoj utrci pobijedi demokratsku kandidatkinju za predsjednicu Kamalu Harris, sugerirao je da bi njihova republikanska predsjednička administracija mogla nastojati okončati ruski rat u Ukrajini, ako doista usele u Bijelu kuću.

Vance je rekao da bi potencijalni mirovni pregovori s Trumpom mogli uključivati ​​"snažno utvrđenu" demilitariziranu zonu na granicama zemalja, kako prenosi Newsweek. No, prema tome ovako prenesim riječima, čini se da nije baš najjasnije gdje pozicionira granicu između dviju zemalja jer govori o liniji razgraničenja.

"Mislim da bi to izgledalo tako tako da Trump sjedne i kaže Rusima, Ukrajincima i Europljanima: ‘Vi dečki morate smisliti kako bi izgledalo mirno rješenje‘. A kako bi to vjerojatno izgledalo je trenutačna linija razgraničenja između Rusije i Ukrajine, koja postaje poput demilitarizirane zone", rekao je Vance za podcast Shawn Ryan Show u emisiji objavljenoj u srijedu.

Rusija je preuzela vojnu kontrolu nad oko 20 posto Ukrajine od 2014. godine, kada je nezakonito anektirala Krim, da bi potom krajem veljače 2022. ruski vođa Vladimir Putin pokrenuo sveopću invaziju na susjednu zemlju.

Vance nije precizirao gdje bi točno trebala biti demilitarizirana zona, ali je rekao da bi bila "snažno utvrđena kako Rusi ne bi ponovno izvršili invaziju". "Ukrajina zadržava svoj neovisni suverenitet, Rusija dobiva od Ukrajine jamstvo neutralnosti - ne pridružuje se NATO-u, ne pridružuje se nekim od takvih savezničkih institucija. Tako će dogovor u konačnici otprilike izgledati", rekao je Vance.

‘To je plan za rusku pobjedu‘

Vance je rekao kako vjeruje da će Trumpu uspjeti da dođe do dogovora i to vrlo brzo jer ga se "u Rusiji boje, a Europljane brine jer znaju da on stvarno misli ono što govori". "Rusi, Ukrajinci, Europljani, svi govore ‘ne možemo vječno voditi ovaj rat‘. Ali zašto ga, dovraga, vodite još i jedan dan ako svi pokušavaju pronaći način da ga riješe? Odgovor je, nećete riješiti rat, ali možete barem zaustaviti stvar", rekao je Vance.

"Odgovor je, Joe Biden je zaspao za volanom, Kamala Harris ne zna što dovraga radi pa je njihova politika bacanje novca za ovaj problem, nadaju se da će Ukrajinci uspjeti postići vojnu pobjedu za koju čak i Ukrajinci govore ‘ne možemo je postići‘", dodao je.

Glasnogovornik kampanje Kamale Harris rekao je za Newsweek da je "Trump-Vance-Putinov plan za Ukrajinu plan predaje". "Trump neće reći da želi pobjedu Ukrajine jer navija za Vladimira Putina. Potpredsjednica Harris razumije da bi, ako Amerika okrene leđa Ukrajini, Putin sjedio u Kijevu s pogledom na ostatak Europe i naše NATO saveznike, počevši od Poljske", rekao je glasnogovornik. "Diktatori bi se posvuda ohrabrili i svijet bi bio opasnije mjesto".

The New York Times u svojoj analizi ocjenjuje da ono što je Vance rekao zvuči kao da je govorio Putin. Vanceovi kritičari, kako se navodi, odmah su rekli da je Vance opisao rusku pobjedu, dok su njegovi pristaše mišljenja da je ponudio jedini realan put do mira.

Victoria J. Nuland, bivša visoka dužnosnica State Departmenta, koja je sudjelovala u oblikovanju politike Bidenove administracije prema Ukrajini, rekla je da je Vanceov plan vrlo sličan onome što je ruski čelnik više puta nudio kao mirovne uvjete. "Ovo je u biti prijedlog iznesen u veljači", rekla je. "A zašto? Jer to je za njega (Putina) veliki dar".

image

J.D. Vance

Michael M. Santiago/Getty Images Via Afp

Nuland je postavila pitanje tko bi bio taj koji bi nametnuo demilitariziranu zonu, s obzirom na to da baš i nema raspoloženja za formiranje i raspoređivanje nekakvih velikih međunarodnih mirovnih snaga. U nedostatku takvog ili drugih čvrstih sigurnosnih jamstava, Putin bi jednostavno pričekao i ponovno započeo rat, rekla je. "Putin će samo čekati, odmoriti se, oporaviti se i doći po ostalo", zaključila je Nuland.

Luke Coffey, viši suradnik u konzervativnom think-tanku Institut Hudson smatra da Vance nije ponudio realan prijedlog za mir. "Ponudio je plan za rusku pobjedu".

S druge strane, Elbridge A. Colby, koji je bio dužnosnik Pentagona u vrijeme Trumpove administracije, rekao je da se plan i kojem je govorio Vance temelji na realnoj procjeni trenutačne ratne stanja rata. "Senator Vance je realan i otvoreno iznosi realnu osnovu za okončanje sukoba, dok su drugi ljudi (vezi toga) uključeni u neku vrstu neodgovorne fantazije", rekao je Colby.

Putin spreman ‘zamrznuti‘ rat?

Mogućnost mirovnih pregovora spominjana je u više, ali do njih nije došlo. Trump, koji je obnašao funkciju predsjednika SAD-a od 2017. do 2021. godine, više je puta ustvrdio da bi okončao rat u Ukrajini "u 24 sata" da je pobijedio na predsjedničkim izborima 2020. godine. Također je više puta izjavio da bi, ako bude ponovno izabran, brzo okončao rat u Ukrajini razgovarajući s Putinom.

Agencija Reuters je u svibnju izvijestila, pozivajući se na četiri anonimna ruska izvora upoznata s tematikom, kako podsjeća Newsweek, da je Putin spreman "zamrznuti" rat u Ukrajini na trenutačnim linijama bojišnice.

"Putin se može boriti koliko god je potrebno, ali Putin je također spreman na prekid vatre - da zamrzne rat", rekao je za novinsku agenciju visoki ruski izvor koji je navodno surađivao s Putinom.

Kremlj je prethodno postavio nekoliko uvjeta o kojima se za Rusiju ne može pregovarati, uključujući onaj da Ukrajina mora prihvatiti aneksiju četiri svoje regije, proglašenu u rujnu 2022. - Luhansk, Doneck, Herson i Zaporižja - nakon referenduma koje je raspisao Putin, a koji je međunarodna zajednica odbacila kao nezakonitim. podsjetimo, Putin je proglasio aneksiju iako Rusija do danas ne kontrolira u potpunosti nijednu od tih regija.

Kijev poručuje da svaki mirovni sporazum mora poništiti aneksiju njezina teritorija iz rujna 2022. te da se Krim ponovno mora smatrati dijelom Ukrajine.

Predsjednički izbori u SAD-u zakazani su za 5. studenoga, a i u Moskvi i u Kijevu, kao i u cijelom svijetu uostalom, stvar se pomno prati.

Ekspert: Putinov odgovor na udare duboko u Rusiji mogao bi biti nuklearni test

Opcije Vladimira Putina da uzvrati ukoliko Zapad dopusti Ukrajini da upotrijebi zapadne rakete dugog dometa za napad na Rusiju mogle bi uključivati ​​napad na britanska vojna sredstva u blizini Rusije ili, u ekstremnom slučaju, provođenje nuklearnog testa, prema riječima analitičara, koje je prenio Reuters.

Putin je u svom dosad najjasnijem upozorenju u četvrtak rekao da bi se Zapad izravno uključio u rat s Rusijom u slučaju takvog poteza, za koji je rekao da bi promijenio prirodu sukoba. On je obećao "odgovarajući" odgovor, ali nije rekao što bi on točno uključivao. U lipnju je, međutim, govorio o mogućnosti naoružavanja neprijatelja Zapada ruskim oružjem za napad na zapadne mete u inozemstvu te o raspoređivanju konvencionalnih projektila na domet udara na SAD i njihove europske saveznike.

Ulrich Kuehn, stručnjak za naoružanje na Institutu za istraživanje mira i sigurnosnu politiku u Hamburgu, rekao je kako ne isključuje mogućnost da Putin odabere opciju slanja neke vrste nuklearne poruke, primjerice testiranje nuklearnog oružja, u pokušaju da zastraši Zapad.

"To bi bila dramatična eskalacija sukoba", rekao je on u intervjuu. "Jer poanta je u tome, kakve strelice gospodinu Putinu preostaje odapeti ako Zapad i dalje (ovako) nastavi, osim stvarne upotrebe nuklearnog oružja".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. studeni 2024 01:48