Tri su osobe poginule u napadu na iranski tanker kod rafinerije Baniya u Siriji, objavila je nevladina udruga Sirijski opservatorij za ljudska prava (SOHR) navodeći da je riječ o prvom napadu takve vrste od početka rata u Siriji.
SOHR sa sjedištem u Londonu oslanja se na veliku mrežu izvora u Siriji, no nije mogao potvrditi podrijetlo napada za koji nitko nije preuzeo odgovornost.
"Iranski tanker koji je stigao iz Irana bio je na sidrištu nedaleko od luke Baniya u trenutku napada", rekao je ravnatelj SOHR-a Rami Abdel Rahman.
"Najmanje tri Sirijca ubijena su od kojih dva člana posade", rekao je Rahman koji nije mogao potvrditi "radi li se o izraelskom napadu ili ne".
Izrael je često puta napadao iranske položaje u Siriji koja graniči s hebrejskom državom i u ratu je od 2011.
Prema iranskoj televiziji, požar je izbio na jednom od tri iranska tankera sa zalihama koji su nedavno stigli na sirijski naftni terminal.
U sirijskom obalnom gradu Baniyas je rafinerija koja zajedno s onom u Homsu pokriva potražnju za dizelom, gorivom za grijanje, benzinom i ostalim naftnim derivatima, tvrde stručnjaci iz industrije.
Ratom zahvaćena Sirija ovisi o isporukama goriva iz Irana koji je s druge strane pod zapadnim sankcijama i Sirija trpi nestašice.
Televizija al-Mayadeen naklonjena sirijskom predsjedniku Bašaru al Asadu priopćila je da se za napad sumnjiči izraelski dron. Riječ je o prvom napadu takve vrste od početka rata u Siriji 2011., navodi SOHR.
Islamska Republika Iran saveznik je Asadova režima, ali neprijatelj Izraela.
Napadnuta postrojenja
Periodično Izrael napada iranske položaje u Siriji. Prije desetak dana Iran je optužio Izrael za "sabotažu" u nuklearnom postrojenju Natanz u kojem obogaćuje uranij.
Izraelska vojska nije u subotu komentirala požar.
Zapadni i regionalni obavještajni izvori objašnjavaju da Izrael sve češće napada iranske mete, uključujući sumnjive centre za proizvodnju oružja u Siriji, kako bi stao na kraj vojnom širenju svog najvećeg neprijatelja u regiji.
SOHR navodi da je sirijski dužnosnik poginuo u četvrtak blizu Damaska u izraelskim napadima, a Izrael je ustvrdio da je odgovorio na ispaljivanje rakete iz Sirije koja je pala na izraelski teritorij.
Više naftnih postrojenja bilo je metom napada u Siriji. U veljači 2020. četiri postrojenja za gorivo i plin u pokrajini Homsu bila su napadnuta dronom što je izazvalo požare i materijalnu štetu.
U sirijskom ratu koji je počeo 2011. gušenjem prodemokratskih prosvjeda naftni sektor izgubio je desetke milijarda dolara.
Sankcije protiv Sirije i američke sankcije protiv Irana otežale su opskrbu i uvoz nafte.
Prije sukoba sirijska proizvodnja dosezala je gotovo 400.000 barela na dan. U 2020. proizvodnja je iznosila jedva 89.000 barela na dan, prema ministarstvu nafte, od čega je 80.000 iz područja nastanjenih Kurdima koja nisu pod vlašću Damaska.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....