Kineska vojska ima novo visokotehnološko oružje - robotskog vuka naoružanog automatskom puškom. Vuk Q-UGV predstavljen je prošli mjesec na sajmu zračne opreme u Zhuhaiju. To kinesko oružje, najnovije u sve većem svjetskom arsenalu robotskih "vojnika", trči, penje se po stubama i odgovara na usmene zapovijedi poput "stani", "sjedi" i "kreni".
Kineska vojska nije prva s takvim oružjem koje se od ljudskih vojnika razlikuje po nepoznavanju straha i slijepoj poslušnosti. Ujedinjena Kraljevina, Sjedinjene Države i druge zapadne vojske već koriste robotskog psa. Međutim, kineska vojska tvrdi da je njezin robotski vuk superiorniji. "U usporedbi s robopsom, robovuk ima poboljšane borbene sposobnosti u nizu područja, među kojima su izviđanje, udarni kapacitet i logistička podrška", rekao je Dai Jian iz Kineske južne industrijske grupe, vojne korporacije koja stoji iza nove "zvijeri". "Performanse su bolje i zato smo ga nazvali robovukom", tvrdi Dai.
Robovuk je premijeru imao i na kineskoj televiziji koja je prenijela snimke četiri robovuka. Među informacijama koje su prenijeli kineski državni mediji su i one da robovukovi teže 70 kilograma svaki i mogu nositi opremu i zalihe. Međutim, čini se da je njihov domet ograničen. Kineski The Global Times objavio je da se od baze mogu udaljiti samo dva kilometra nakon čega trebaju punjenje baterija, a to traje oko tri sata.
No, zato robovukovi, baš poput njihovih imenjaka od krvi i mesa, mogu djelovati u čoporu i dopunjati se u funkcijama. "Moguće je djelovanje različitih robovukova istodobno u velikom klasteru. Mogućnosti za korištenje su široke, mogu djelovati na gradskim ulicama, u tvornicama, rudnicima i špiljama", navodi se u članku The Global Timesa.
Kineski robovukovi konkurencija su zapadnim "zvijerima" i "ljubimcima". Britanski robopsi, poznatiji kao Brit Alliance Dog (BAD2), već su u upotrebi na ukrajinskom ratištu gdje prenose streljivo i zalihe. Robotsku mulu američka vojska koristi za trening.
Mnogi smatraju da bi slični četveronožni roboti u idućim godinama mogli imati ulogu kakvu su dronovi, kao zračni roboti, imali i još imaju u ratu u Ukrajini. Zanimljivo je da se slični strojevi već pripremaju i za međusobne okršaje. Tako je američka vojska u Saudijskoj Arabiji nedavno testirala robote kojima upravlja umjetna inteligencija, a zadatak im je bio srušiti dronove. Visokotehnološko oružje je budućnost, od koje se, doduše, nekima ježi koža u slučaju da se upravljač ikada prepusti drugim strojevima.
Budući da ih je moguće poslati tamo gdje se ljude nikad ne bi poslalo, primjerice u minska polja i druge vrste stupica, umjetna inteligencija mijenja paradigmu ratovanja.
Svjesni su toga i politički vođe. Prošle su se subote Joe Biden, američki predsjednik na odlasku, i Xi Jinping, kineski vođa, u javnom priopćenju složili u pogledu opasnosti koja vreba od oružja kojim upravlja umjetna inteligencija. "Tehnologija temeljena na UI-ju u vojnoj industriji izvor je opasnosti i razvoj moraju pratiti golem oprez i odgovornost", navedeno je u priopćenju Bijele kuće nakon razgovora dvaju čelnika s najvećim svjetskim vojnim arsenalima. "Pogotovo se to odnosi na nuklearno oružje, koje nikad ne smije izmaknuti ljudskoj kontroli", složili su se Biden i Xi.
Robopsi, robovukovi, dronovi i ostala visokotehnološka oružja pod kontrolom su daljinskog upravljanja ljudskog operatera. Međutim, i sama činjenica da se takvi strojevi naoružavaju i koriste u vojne svrhe mnogima je već dovoljna crvena lampica. Umjetna inteligencija koja njima upravlja značila bi prelazak posljednje crvene linije.
Međutim, svima je jasno da je to oružje budućnost ratovanja. Britanski Times piše kako američke zračne snage proučavaju mogućnost da prave pse čuvare oko svojih baza zamijene robopsima. Isti medij podsjeća da u osiguranju nadolazećeg predsjednika SAD-a Donalda Trumpa u floridskoj rezidenciji Mar-a-Lago već sudjeluje jedan robotski pas.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....