SMEĆA USRED OCEANA

‘Tražili ste fenomen listopadskog iznenađenja, sad ste ga dobili! Trumpa će ova odvratna šala skupo koštati...‘

U ovako neizvjesnoj utrci kao što je ova bitan je baš svaki glas i baš svako biračko tijelo

Tony Hinchcliffe

 Angela Weiss/Afp

Da se koketiranje s granicama dobrog ukusa nekada uistinu može obiti o glavu ovoga je tjedna na svojoj koži osjetio američki predsjednički kandidat Republikanske stranke Donald Trump. Poznat po političkoj nekorektnosti koju voli prezentirati kao "hrabrost da kažem ono što svi ionako misle" bivši je dvaput opozvani i kazneno osuđeni predsjednik u fotofinišu nezapamćeno neizvjesne kampanje odlučio angažirati komičara Tonyja Hinchcliffea. Potonji je, pak, u dupkom punoj dvorani Madison Square Gardena Portoriko, teritorij čiji su stanovnici od 1917. državljani SAD-a, odlučio "počastiti" metaforom "plutajućeg otoka smeća".

Zašto ne? Ipak je riječ o entitetu s ograničenim oblikom suvereniteta u pogled "matičnog" SAD-a i nema status savezne države te, sukladno tome, građani nemaju pravo birati američkog predsjednika unatoč tome što on jest njihov čelnik države. Koga briga hoće li se oni uvrijediti?

Da, Portoriko možda ne sudjeluje u ovim izborima.

image
Giorgio Viera/Afp

Međutim, Portorikanci čine okosnicu latinoameričkog biračkog korpusa SAD-a, među kojim Republikanska stranka, u velikoj mjeri zahvaljujući ekonomskoj politici upravo Donalda Trumpa, bilježi snažan rast popularnosti. Da stvar bude još i gora po Donalda Trumpa, Portorikanci čine zamjetan dio stanovništva Pennsylvanije (ondje ih je nekoliko stotina tisuća), koja će ove godine gotovo samostalno definirati pobjednika predsjedničke utrke.

Međutim, reakcije se još uvijek ne stišavaju, a zbog skandala je i stožer Donalda Trumpa, poznat po kategoričkom odbijanju ispričavanja, pojašnjavanja ili ograđivanja od (brojnih) nespretnih izjava, ipak odlučio objaviti službeno priopćenje i osuditi komentar, pa je Danielle Alvarez, viša savjetnica u Trumpovoj kampanji, naglasila da "šala ne odražava mišljenje bivšega predsjednika i njegovih suradnika".

image

Tony Hinchcliffe

Angela Weiss/Afp

No ogorčene Portorikance toliko mlaka osuda, koliko god bila bez presedana, nije pretjerano zadovoljila, zbog čega je nadbiskup portorikanskog San Juana Roberto Gonzales Nieves pozvao bivšeg predsjednika da se osobno ispriča.

- Cilj te (loše) šale nije bio samo potaknuti smijeh nego i mržnju - objasnio je.

image

Donald i Melania Trump

Angela Weiss/Afp

Osim poznatih Portorikanaca, poput Rickyja Martina, izjavu je oštro osudio i Angel M. Cintron, predsjednik Republikanske stranke Portorika.

Mnogo je rasprava, osobito u američkim intelektualnim krugovima, ove izborne sezone bilo o fenomenu tzv. listopadskog iznenađenja; crnog labuda koji može suštinski protresti čitavu utrku i ispočetka pomiješati karte. Lamentiralo se hoće li razorni uragani, eventualna odmazda Izraela Iranu ili nagli porast cijena nafte utjecati na omjer snaga ovih tijesnih izbora. Isto se tako (legitimno) postavlja pitanje hoće li i ovakav skandal utjecati na motivaciju i spremnost Latinoamerikanaca portorikanskog porijekla. Odgovor? Neće. Barem ne u onom konvencionalnom smislu, da sad kolektivno možemo odahnuti jer je ovim skandalom Trumpu uspješno spriječen put do drugog mandata u Bijeloj kući.

Međutim, ne vrijedi podcijeniti širi značaj njegova objektivnog "faux pasa", na izborima u kojima bi banalni faktori, poput vremenske prognoze za utorak 5. studenog, mogli pridonijeti motivaciji neke biračke skupine da otiđe na birališta i izvrši svoju građansku dužnost.

image

Donald trump

Anna Moneymaker/Getty Images Via Afp

U ovako neizvjesnoj utrci kao što je ova bitan je baš svaki glas i baš svako biračko tijelo. Tjedan dana prije izbora niti jedan si kandidat, pa čak ni Donald "mogu nekoga upucati nasred Pete avenije bez posljedica" Trump, ne može dozvoliti udaljiti ne samo zamjetan postotak bitne etničke skupine u najbitnijoj saveznoj državi nego i umjerene te neodlučne birače diljem zemlje kojima šala jednako tako, blago rečeno, nije najbolje sjela.

Ako u obzir uzmemo da je pobjednika 2016. i 2020. odlučilo svega nekoliko tisuća birača u nekoliko swing-država, i to s razlikom manjom od 0,47 posto, ove si godine, kada se očekuje još i manja razlika, niti jedan od kandidata ne može dozvoliti taktiku koja možda toliko ne šteti, ali sasvim sigurno ne koristi. Toga je svjestan i sam Donald Trump, zbog čega je posredno, preko svojih surogata, i objavio šturo priopćenje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
29. listopad 2024 15:11