Talibani su zapanjujuće lako osvojili vlast, ali kako će vladati zemljom, nije jasno. Borbu su financirali trgovinom opijumom, ali s tim ne mogu upravljati državom. Afganistan je ionako bio u teškoj gospodarskoj krizi, a sada je ostao bez polovice svojih prihoda, koji su dolazili od MMF-a, Svjetske banke i SAD-a, piše New York Times. Zamrznute su im devizne rezerve od 9,4 milijarde dolara, nemaju pristupa financijskim tržištima.
Novi guverner centralne banke dao je nalog za 12 državnih i komercijalnih banaka u zemlji da u nedjelju otvore poslovnice. Ograničen je iznos koji se može podignuti s računa, redovi pred bankama su ogromni. Ahmad Javed Wafa, izvršni direktor Pashtany banke, kaže da će isplaćivati novac sve dok im središnja banka šalje gotovinu. No, u jednom će trenutku ostati bez novca.
Pakistan, Kina, Rusija
Talibani se nadaju podršci Pakistana, Irana i Kine. Svaka od tih zemalja mogla bi pronaći svoj interes u tome. Konzultant David Mansfield rekao je za NYT da je već počela trgovina s Iranom, postoje satelitske snimke cisterni s gorivom u prometu preko granice.
Cijene hrane rastu. Cijena brašna skočila je više od 10 posto u posljednjih tjedan dana, šećer i jaja za oko 20 posto. Afganistan se još više nego prije oslanja na neformalni sustav financiranja, hawalu, koji su talibani i prije koristili. Bez gotovine iz hawale, ekonomski život na čitavom području Afganistana potpuno bi se zaustavio, piše NYT. Milijuni Afganistanaca, isključenih iz formalnog bankarstva, koristili su taj sustav za slanje i primanje novca. Preko hawale bi brže dobili doznake od rodbine iz inozemstva nego regularnim putem. A sada ni taj izvor neće biti dovoljan.
Konzultant David Mansfielfd procjenjuje da su tijekom pobune talibani uspjevali prikupiti više od 100 milijuna dolara godišnje od neformalnog oporezivanja robe iz Irana i južnog Afganistana. Za vrijeme prve talibanske vlasti oslanjali su se na hawalu, ali u međuvremenu se Afganistan ipak modernizirao, električna energija sada je široko dostupna, kao i internet i pametni telefoni.
Afganistan je ostao bez milijardi koje su upumpavali Amerikanci. Tijekom dva desetljeća SAD je uložio više od 145 milijardi dolara u obnovu zemlje, piše NYT. Veći dio je iskorišten za izgradnju afganistanske vojske, ali i uložen u velike infrastrukturne projekte i fond za ekonomsku pomoć.
Nestašica gotovine
Nova pravila ne dopuštaju tvrtkama da podižu gotovinu, pa se plaće i računi podmiruju transferima između računa. Mnogi državni službenici ostali su bez posla, kao i mnogi koji su bili zaposleni u američkoj vojsci i drugim stranim organizacijama.
Talibani su nakon osvajanja vlasti obećali da će prekinuti proizvodnju opijuma. No, kako će nabaviti novac? U 2019. Afganistan je imao izvoz od oko 870 milijuna dolara, uglavnom tepiha, smokava i drugih poljoprivrednih proizvoda, zemlja ima malo toga što može ponuditi u zamjenu za devize. Mansfield Afganistanu predviđa crne dane: ekonomsku krizu, humanitarnu katastrofu, više izbjeglica.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....