Španjolska je u petak registrirala najveći broj novih slučajeva koronavirusa u 24 sata od početka pandemije, s njih potvrđenih 15.186.
Ipak, naglašavaju tamošnje vlasti, broj se ne može u potpunosti komparirati s onima na početku pandemije jer se otad broj testiranja uvelike povećao.
Postotak pozitivnih u ukupnom broju testiranih je visokih 11, objavilo je ministarstvo zdravstva u Madridu. Došlo je i do velikog povećanja broja umrlih s 222 nova slučaja povezana s covidom u petak. Sada Španjolska ima ukupno 33.500 smrtnih slučajeva.
U toj zemlji je ukupno od početka pandemije zaraženo preko 920.000 ljudi, na ukupno 47 milijuna stanovnika koliko ih živi u Španjolskoj.
Broj novozaraženih u sedam dana na 100.000 stanovnika je 133. Njemačka je primjerice na 37.
Rekordi padaju i u Italiji
Italija je u petak registrirala 10.010 novih slučajeva koronavirusa u 24 sata, objavilo je ministarstvo zdravstva, što je najviši broj od početka pandemije.
U četvrtak je ta zemlja također imala rekordni broj od 8804 novooboljelih.
Ministarstvo je objavilo i da je 55 osoba umrlo, što je niži broj nego dan ranije kada ih je bilo 83 a daleko niži od vrhunca pandemije u ožujku i travnju kada je dosegnut rekord od više od 900 smrtnih slučajeva u jednom danu.
Broj ljudi na intenzivnoj njezi se povećava, i u petak ih je 638. Za usporedbu, u drugoj polovici srpnja na intenzivnoj njezi bilo je prosječno oko 40 ljudi.
Talijanska vlada u utorak je nametnula nove mjere vezane uz okupljanja, posjete restoranima i bavljenje sportom, u pokušaju da uspori širenje infekcije.
Neki smatraju da su mjere previše ograničene i dio lokalnih čelnika poziva na agresivnije akcije u njihovim pokrajinama.
Premijer Giuseppe Conte isključio je ponovno uvođenje nacionalnog 'lockdowna', ali ministri u vladi mogli bi se sastati tijekom vikenda kako bi razgovarali o jačanju sadašnjih mjera, rekao je jedan izvor.
Belgijske bolnice pune
Barovi i restorani zatvorit će se u ponedjeljak u Belgiji na četiri tjedna kako bi se zaustavilo širenje koronavirusa, rekao je za mrežu RTBF potpredsjednik vlade Georges Gilkinet nakon krizne sjednice kabineta.
Dosad barovi nisu radili samo u briselskoj regiji i ta mjera ostaje na snazi do početka studenog. Proširena je na teritorij čitave zemlje i odnosi se i na restorane. Ministar je rekao da se odlukom o zatvaranju tih mjesta koje su stručnjaci ocijenili "najvećim širiteljima" virusa, želi "apsolutno" spriječiti nova karantena nakon one proljetos.
No, dodao je, "situacija je teška u zdravstvenom pogledu", "moramo spriječiti preopterećenje našeg zdravstvenog sustava".
"Naše bolnice su pune", istaknuo je ministar za mobilnost.
"Brojevi su visoki kao i u ožujku kada smo donijeli odluku o karanteni, a to želimo spriječiti po svaku cijenu".
Belgijska vlada odlučila je i uvesti policijski sat od ponoći do 5 ujutro, koji će trajati sljedećih mjesec dana. Belgija koja ima 11,5 milijuna stanovnika, ima ukupno 191.959 zaraženih koronavirusom i 10.327 umrlih, što je svrstava među europske zemlje najpogođenije pandemijom.
Broj hospitalizacija se naglo povećao zadnjih dana, što je posljedica znatnog porasta infekcija od rujna, posebice u Bruxellesu i u frankofonim pokrajinama.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....