WASHINGTON - Sjeverna Koreja je možda pokušala testirati komponente hidrogenske bombe početkom ovoga mjeseca, izvijestio je u četvrtak CNN pozivajući se na neimanovanog američkog dužnosnika.
Sjeverna Koreja je 6. siječnja testirala nuklearnu napravu za koju je Pyongyang rekao da se radilo o hidrogenskoj bombi.
Američki dužnosnik upoznat s najnovijom američkom procjenom rekao je da je eksplozija možda bila djelomični, neuspjeli pokus neke vrsti sastavnih dijelova povezanih s hidrogenskom bombom, izvijestio je CNN.
Veličina seizmičkog događaja i drugi obavještajni podatci pokazuju da to nije bila u potpunosti funkcionalna naprava, rekao je CNN.
Dužnosnik je rekao kako je moguće da Sjeverna Koreja misli da je provela cjelovit pokus hidrogenske bombe, ali da SAD vjeruje kako se radi vjerojatno o nekim sastavnim dijelovima, možda o detonatoru, koji su eksplodirali, navodi CNN.
Procjena je rezultat pažljivog razmatranja najnovijih obavještajne analize podataka, ali dužnosnik ističe da to nije konačan zaključak.
Glasnogovornik američkog State Departmenta Mark Toner rekao je novinarima ranije u četvrtak da Sjedinjene Države još uvijek vjeruju da Pyongyang nije testirao hidrogensku bombu.
No nakon što je Japan predstavio izvješće u kojem stoje izjave vladinih dužnosnika da bi Sjevernokorejanci mogli lansirati raketu već idućeg tjedna, dvojica američkih dužnosnika potvrdila su aktivnost u Sohae satelitskom kompleksu. “Postoje indicije da pripremaju lansirati nešto. Mogao bi biti sateliti ili svemirska sonda, postoji mnogo pretpostavki i nesigurnosti”, rekao je jedan američki dužnosnik za AFP komentirajući satelitske snimke.
North Korea apparently readying 'some kind of launch', say US officials
https://t.co/s2LjIMLISu
pic.twitter.com/Bb6AdJUJfz
— AFP news agency (@AFP)
January 28, 2016
“Trenutačno smo zabrinuti jer iste komponente što služe za lansiranje satelita mogu se iskoristiti i za interkontinentalne balističke projektile (ICBM)”, ispričao je Reutersu jedan drugi neimenovani dužnosnik.
Japan puts military on alert for possible North Korean missile test
https://t.co/qjfY1uKq4G
— Reuters Top News (@Reuters)
January 29, 2016
Japan je zbog mogućeg sjevernokorejskog lansiranja balističke rakete svoju vojsku stavio u stanje pripravnosti.
“Povećana aktivnost u lansiranoj bazi u Sjevernoj Koreji sugerira da bi do lansiranja moglo doći u idućih nekoliko tjedana”, kazao je za Reuters jedan od izvora bliskih japanskoj vladi. Japanski ministar obrane Gen Nakatani naredio je stanje pripravnosti u Japanskom moru te ciljanje bilo kojeg sjevernokorejskog projektila koji idu prema Japanu.
A druge strane, Sjeverna Koreja kojoj prijeti pooštravanje sankcija u UN-u, poslala je visoke predstavnike u Moskvu a možda i u Peking u pokušaju dobivanja podrške u Vijeću sigurnosti.
U prošlosti su Kina i Rusija, koje imaju pravo na veto u Vijeću sigurnosti UN-a, ublažavale žestinu njegovih članova koji su željeli sankcionirati sjevernokorejske "provokacije".
Nuklearne ambicije Sj. Koreje koja je početkom siječnja izvela četvrti nuklearni pokus, iritiraju Moskvu kao i Peking ali ne žele prisustvovati urušavanju režima i kaosu koji bi uslijedio na granici.
Sjevernokorejska službena agencija KCNA objavila je da je u petak u Rusiju otputovalo izaslanstvo predvođeno pomoćnikom ministra vanjskih poslova Pak Myong-Gukom.
Južnokorejska novinska agencija Yonhap, citirajući neidentificirane izvore, izvijestila je da je jedna dužnosnica sjevernokorejskog ministarstva vanjskih poslova Choi Son-Hui viđena po dolasku u međunarodnu zračnu luku u Pekingu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....