IZBOR EUROPSKIH TUŽITELJA

Slovenska ministrica pravosuđa dala ostavku, u pozadini svega Janšina kontroverzna odluka

Slovenski premijer ispunio je obećanje i proglasio je nevažećim izbor delegiranih europskih tužitelja
Janez Jansa
 Dursun Aydemir/Pool

Slovenski premijer Janez Janša ispunio je obećanje i proglasio je nevažećim izbor delegiranih europskih tužitelja. Nakon toga je ministrica pravosuđa Lilijana Kozlovič dala ostavku. I tako se vlada našla u novoj krizi. Dok je parlament u blokadi.

Vlada je na sjednici odlučila da procedura izbora nije u skladu sa zakonom - u Ljubljani mnogi kažu njezinom voljom - i srušila je proces bez obzira na to što bi Europsko tužiteljstvo, koje vodi bivša rumunjska tužiteljica zapamćena kao beskompromisna progoniteljica korupcije Laura Codruța Kövesi, trebalo početi s radom za koji dan, početkom lipnja. I što Slovenija, koja preuzima predsjedanje Vijećem EU-a u srpnju, neće imati delegirane tužitelje.

Europska komisija do sada je više puta upozorila slovensku vladu na kašnjenje u proceduri imenovanja delegiranih tužitelja, a parlamentarna oporba tvrdi da je Janša protiv slanja dvoje koje su tužitelji odabrali jer su tijekom karijere sudjelovali u postupcima u kojima se Janša našao kao osumnjičenik ili optuženik. A Janša je poznat kao osvetoljubiv.

Ministrica Kozlovič je izjavila da je već više puta istaknula kako je postupak od strane ministarstva pravosuđa proveden zakonito, u skladu s nacionalnim zakonodavstvom i uredbom Vijeća EU.

U Bruxellesu su brzo reagirali. Laura Codruța Kövesi je objavila da očigledan nedostatak iskrene suradnje slovenskih vlasti s Europskim javnim tužiteljstvom ozbiljno narušava povjerenje u učinkovito funkcioniranje sustava upravljanja i kontrole europskih fondova u Sloveniji. Potvrdila je da će tužiteljstvo raditi i bez slovenskih članova, ali da to ozbiljno otežava borbu protiv zloporabe fondova u Sloveniji.

Janša je i na to odgovorio navodeći da u tužiteljstvu sudjeluju samo 22 članice i da nije isključeno i da se Slovenija povuče. Tako kaže političar koji bi sljedećih šest mjeseci trebao predstavljati EU.

Ministricu Kozlovič je imenovala Stranka modernog centra (SMC) koju vodi Zdravko Počivalšek. Stranka koja je premoćno pobijedila na izborima 2014. godine, četiri godine kasnije prošla slabije, a onda je izgubila bilo kakvu podršku javnosti kad je ušla u koaliciju sa Slovenskom demokratskom strankom (SDS) Janeza Janše. Prema više relevantnih anketa, SMC može računati na između 1 i 2 posto podrške. Zbog čega tako grčevito nastoje sačuvati sadašnju vladu svjesni da nakon novih izbora neće biti u vladi ni u parlamentu. Vrlo vjerojatno će postati potpuno nevažni na političkoj sceni.

Reagirao je Igor Zorčič, predsjednik parlamenta, bivši član SMC-a, koji je rekao da je riječ o napadu na pravnu državu očitim političkim, stranačkim miješanjem u kadrovske poslove državnog tužiteljstva. Dodao je kako trenutno 12 osoba u tužiteljstvu ne može napredovati jer nisu po volji vladajućoj stranci (SDS).

Vladajuća koalicija je u ožujku pokušala smijeniti Zorčiča, ali nije imala dovoljno glasova. Problem je što ni opozicija nema dovoljno glasova da sruši vladu jer zastupnici stranke umirovljenika (DeSUS) ne pripadaju ni jednoj ni drugoj skupini te glasaju kako se kome od njih prohtije. Uz to, i dvoje zastupnika manjina nije lojalno ni jednoj strani i tako traje blokada parlamenta već dva mjeseca.

Oporba zaziva izbore koje Janša odbija jer, tvrdi, država ne može krenuti u predsjedanje u izbornoj kampanji. Svjestan je da nakon izbora ne bi bio premijer.

U petak je SDS pripremao novi napad na Zorčiča, ali nisu bili sigurni imaju li potrebnih 46 glasova. Ili će u Sloveniji na čelu parlamenta ostati oporbeni zastupnik.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 04:04