BAERBOCK S VUČIĆEM

Šefica njemačke diplomacije u Beogradu: ‘U Berlinu je dobro primljeno glasanje Srbije o Ukrajini‘

Šefica njemačke diplomacije istaknula je kako Srbija danas s velikim ambicijama korača ka Europskoj uniji

Aleksandar Vučić i Annalena Baerbock 

 OLIVER BUNIC/AFP

U Berlinu je "dobro primljeno" glasanje Srbije za rezoluciju Opće skupštine UN-a kojom je osuđena ruska agresija na Ukrajinu, rekla je u petak u Beogradu šefica njemačke diplomacije i poručila da će Njemačka podržati Srbiju na putu ka EU, ali očekuje konkretniji napredak u dijalogu Beograda i Prištine.

Annalena Baerbock je na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji poslije razgovora s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem istaknula da Srbija danas s velikim ambicijama korača ka Europskoj uniji te da je dio tog putovanja spremnost za zajedničke stavove s Unijom.

Istaknula je da su članice Opće skupštine UN-a "jasno osudile agresiju Ukrajine", a "stav Srbije smo dobro primili u Njemačkoj", dodajući da je cilj osude u UN-u bio predsjednik Rusije Vladimir Putin "i njegovi militantni pomagači".

"Zato je važno imati jasan stav, a ne okrenuti glavu. Naše zajedničke vrijednosti su mir, sloboda i prosperitet. Tko dijeli te vrijednosti, sad ne može stajati po strani", ocijenila je njemačka šefica diplomacije.

Na pitanje bi li se Vučić trebao distancirati od Putina, ona je rekla kako je "Srbija, kao i druge članice EU-a i međunarodne zajednice, našla jasan jezik" kad je riječ o napadačkom ratu Putina i da se "jasnije od toga" ne može osuditi rat.

Srbijanski predsjednik rekao je da od početka napada na Ukrajinu nije imao nijedan osobni kontakt s ruskim dužnosnicima zbog čega se "nema od čega distancirati", jer je pozicija Srbije prema Ukrajini jasna.

"Srbija će biti i ostati na poziciji međunarodnog javnog prava, jer to je ono što ojačava položaj Srbije kao zemlje koja poštuje međunarodno pravo", poručio je Vučić, naglasivši da će Srbija "čuvati mir i stabilnost u regiji", ali "uvijek poštujući norme međunarodnog i javnog prava".

Annalena Baerbock je poručila da će Njemačka pokazati veću prisutnost na zapadnom Balkanu i rekla da je odredila specijalnog izaslanika koji je će biti njezino "oko i uho" u regiji i pobrinuti se da "zapadni Balkan dobije pažnju koju zaslužuje".

Njemačka ministrica je u pogledu napretka Srbije u procesu eurointegracija rekla da je s Vučićem razgovarala "kako se proces može intenzivirati".

"Europska unija je stvorena ne za sebe, vidjeli smo da se mir ne podrazumijeva, proces pridruživanja je važan, a zemlje Europe su umrežene", naglasila je ona.

Baerbock je naglasila da je središnji vanjskopolitički prioritet Balkana "jasan".

"Želimo da Srbija bude punopravna članica EU-a, uvjereni smo da Srbi imaju pravo na život u našoj zajedničkoj kući, zato su potrebne reforme u vladavini prava. Podržat ćemo Srbiju iskreno", rekla je ona.

Baerbock je u Beograd doputovala poslije posjeta BiH i Kosovu, a tijekom dana planiran je i sastanak s predstavnicima srbijanske oporbe.

U Srbiji se 3. travnja održavaju predsjednički i izvanredni parlamentarni izbori te izbori za Beograd i dio lokalnih samouprava.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
05. studeni 2024 09:29