DAVOS - Neki od najvažnijih izvršnih predsjednika (CEO) svjetskih kompanija okupili su se u srijedu na Svjetskom ekonomskom forumu koji se održava u švicarskom skijalištu Davosu gdje su priznali kako kapitalizam samo pogoršava nejednakosti u društvu, no 'i takav je bolji od alternative'.
Ovogodišnji se sastanak 2600 gospodarskih i političkih vođa našao u sjedni sve dublje krize u eurozoni i obeshrabrujućeg usporavanja rasta zemalja u razvoju.
- Kapitalizam je možda najgori oblik sustava, osim za svaki drugi sustava - rekao je David Buenstein, suosnivač Carlyle Groupa, globalne kompanije za upravljanje imovinom smještenoj u Washingtonu.
I dok su prosvjednici kampirali u igluu nedaleko od mjesta održavanja sastanka, na gospodarske i političke dužnosnike vrši se jak pritisak da tijekom razgovora o svjetskim ekonomskim problemima uključe i strahovanja radnika. Razni su pokreti, poput Occupya, usmjerile pažnju javnosti na nejednakost i visoku nezaposlenost te sve veće siromaštvo. Korporativni je svijet dio odgovornosti za situaciju prebacio na vlade država.
- Reformiranje nije vezano samo uz korporacije i pohlepu, već i za donošenje odluka. Zašto je Europi (i njenim vođama) trebalo dvije godine da dođu do zaključka za koji su znali da će se dogoditi? - upitao se Ben Verwaayen, CEO Alcatel-Lucenta. Nije pojasnio svoju izjavu, no mediji smatraju kako je mislio na težinu krize, poteze koji se moraju povući te još tiješnje povezivanje zemalja eurozone.
Brian Moynihan, CEO Bank of America, koji je bio prisiljen odustati od plana naplate pet dolara za svaku debitnu karticu nakon Occupy prosvjeda, naglasio je kako su banke 'učinile puno' kako bi smanjile troškove te je dodao da su 'rast i pad sastavni dio kapitalističke strukture'.
No, drugi se ne slažu s njime navodeći kako bi vlasti trebale imati čvršću ulogu u reguliranju poslovanja kompanija.
Šefica Međunarodne konfederacije sindikata ( International Trade Union Confederation, ITUC ) Sharan Burrow naglasila je kako 'smo izgubili kompas' te upozorila da će doći do građanskih nereda ukoliko vlade na ulože u društvenu zaštitu.
CEO Deloittea, Joe Echevarria, predložio je razvoj 'suosjećajnog kapitalizma'.
- Moramo se suočiti s novom regulacijom - ujednačenje potrebe da se zaštiti društvo i zagušljivog rasta. To se mora manifestirati kroz odluke vlada i poduzetnika - pojasio je Echevarria.
Dok se razgovaralo u Devosu, ključni vjerovnici osiromašene Grčke imali su sastanak iza zatvorenih vrata u Pariz na kojem su raspravljali kako, i hoće li, nastaviti razgovore o najvećem problemu eurozone, javlja izvor blizak vjerovnicima. Očekuje se kako će put iz krize u Europi u srijedu iscrtati njemačka kancelarka Angela Merkel koja bi trebala održati govor u Davosu.
Istraživanja javnog mijenja upućuju na velik pesimizam među svjetskim izvršnim predsjednicima kao i padajuće povjerenje javnosti u gospodarske i političke vođe, čime se dodatno hrani već prevelika osjetljivost američke i europske ekonomije što bi na koncu moglo dovesti do sloma svjetskog gospodarstva.
Soros: Svjetsko gospodarstvo na rubu je propadanja, nemiri u SAD-u pitanje su vremena
Milijarder George Soros naglasio kako je svjetsko gospodarstvo na samom rubu kolapsa te da su građanski neredi na ulicama američkih gradova pitanje vremena.
Soros je dodao i kako će radije ostati živ nego bogat kada se svijet suoči sa 'zlim' vremenima te se Europa bude borila da njome ne zavladaju kaos i neredi. Ovaj je 81-godišnji milijarder pomogao europskom gospodarstvu kupivši obveznice vrijedne dvije milijarde dolara. Naglasio je kako ga ovo vrijeme podsjeća na razdoblje iz 30-ih godina prošlog stoljeća kada je svijet potresla 'Velika depresija'.
- Euro mora preživjeti krizu jer je alternativa - raspad sustava koji bi sigurno izazvao probleme koje Europa i svijet ne trebaju. Situacija je ozbiljna i teška i nema razvijene zemlje koja njome nije pogođena - pojasnio je Soros za Newsweek .
Soros je trenutačnu krizu u Europi usporedio s raspadom Sovjetskog Saveza pri čemu je naglasio kako ljudi i dalje ne shvaćaju što se zaista događa.
- Ukoliko euro propadne oživjet će duhovi prošlosti i Europa će se ponovo naći u političkim konfliktima koji su je uništavali godinama ranije. Očekujem i povećanje rasizma - zaključio je Soros te dodao kako EU može povratiti svoj stari sjaj i da joj SAD mogu pomoći.
Bill Gates pozvao EU: Ne odustajte od pomoći najsiromašnijim zemljama svijeta!
BRUXELLES - Bill Gates, osnivač Microsofta, milijarder i filantropist, pozvao je u utorak europske čelnike u Bruxellesu da ne ukidaju pomoć siromašnim zemljama unatoč ekonomskim i proračunskim problemima s kojima se Europska unija suočava, javlja AFP.
- Čak i u ovim teškim gospodarskim vremenima nemamo opravdanje za ukidanje pomoći najsiromašnijima - rekao je Gates prilikom govora u Europskom parlamentu.
Naglasio je kako Europa mora odlučiti - prestati s ulaganjima namijenjenima pomoći gladnima, oboljelima od HIV-a ili djeci kojima trebaju lijekovi, ili nastaviti s radom na poboljšanju suradnje kako bi naše investicije imale još snažniji utjecaj i napredak.
Gates je pohvalio Europsku uniju čija je podrška u zdravstvu i razvoju veća i od one koju pružaju Sjedinjene Američke Države.
- Europska je pomoć imala značajan utjecaj na globalno zdravstvo i razvoj. Apeliram Europu da održi svoja obećanja najsiromašnjima na svijetu - poručio je Gates.
Osnivač informatičkog diva Microsofta sada je predsjednik humanitarne udruge 'Bill and Melinda Gates Foundation' koja je vrlo aktivna u projektima pomoći najsiromašnijim zemljama svijeta, pogotovo u Africi.
Pomoć EU-a u 2010. godini dosegla je rekordnu razinu od 53,8 milijardi eura, no Europska je Komisija nedavno odlučila preusmjeriti svoja ulaganja iz siromašnih zemalja u rastuća gospodarstva Kine, Brazila i Indije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....