JEDINSTVENI PROIZVOD

Sarajevo zaštitilo svoje ćevape kao autohtoni brend: ‘Idući je somun!‘

Ranije je tu proceduru prošao i livanjski sir, za koji je sad otvoren put za plasman na tržište država Europske unije

Ilustrativna fotografija

 Tom Dubravec/CROPIX

Sarajevski ćevap od sad je zaštićen kao autohtoni brend i poseban bosanskohercegovački proizvod, a uskoro slijedi procedura zaštite sarajevskog somuna, potvrdila je u srijedu gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić.

Gradska uprava je prije dvije godine pokrenula proceduru zaštite sarajevskog ćevapa kao proizvoda s posebnim geografskim podrijetlom sukladno zakonskim odredbama koje su na snazi u BiH i ta je procedura sad dovršena, a naredni je korak, kako su najavili, zaštita tog brenda i na tržištu Europske unije.

"Kako kažemo, ako dođete u Sarajevo i ne probate ćevape, kao da niste ni bili, odnosno morate se vratiti", izjavila je Karić novinarima najavivši i brendiranje somuna kakav se poslužuje uz ćevape, a proizvodi samo u sarajevskim pekarnama. Odlikuje ga posebna tekstura tijesta i okus po orijentalnom začinu ćurekotu čije je podrijetlo u jugoistočnoj Aziji.

Proceduru zaštite sarajevskog ćevapa kao autohtonog podržala je i Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a voditeljica ureda za BiH Courtney Chubb rekla je kako su se na to odlučili jer je riječ o ključnom proizvodu gastronomske i turističke ponude Sarajeva.

"Ova oznaka sarajevski ćevap prepoznaje kao jedinstveni proizvod koji ne možete dobiti nigdje drugdje u svijetu. Štiti njegove sastojke tako da se ne mogu kopirati te ujedno jamči sigurnost i kvalitetu proizvoda", kaže Chubb.

Pojasnila je kako USAID posebnu pozornost poklanja turizmu i smatra to djelatnošću koja znatno doprinosi ukupnom gospodarskom razvoju zemlje.

Kako je rekao ravnatelj Agencije za sigurnost hrane BiH, Džemil Hajrić, Sarajevo je zaštitilo svoj ćevap na temelju zakona na razini BiH koji je usuglašen s politikama i standardima Europske unije.

Sarajevski ćevap osmi je proizvod koji je prošao tu proceduru i sad predstavlja novi potencijal za razvitak turističke ponude, ali i sprječavanje zloporaba, odnosno proizvodnje "lažnog" sarajevskog ćevapa.

"Sad će biti onemogućeno da se sarajevski ćevap pravi drugdje, a našim ćevabdžijama omogućit ćemo mogućnost dodatnog plasmana i izvoza na tržište EU", izjavio je Hajrić.

Ranije je tu proceduru prošao samo još jedan proizvod iz BiH i to livanjski sir, za koji je sad otvoren put za plasman na tržište država EU.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
10. studeni 2024 00:29